Kto wydaje zaświadczenie o zarobkach? Za jaki okres można je otrzymać? Czy pracodawca może odmówić wydania zaświadczenia? Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy? Czy bank zawsze wymaga zaświadczenia przed udzieleniem kredytu hipotecznego?

Wyjaśniamy.

 

Kredyt hipoteczny

 

Sposobów na finansowanie wymarzonego mieszkania jest wiele, można zakupić je za gotówkę, kredyty obrotowe, gotówkowe, ale nadal najpopularniejszą metodą finansowania zakupu nieruchomości przez osoby fizyczne jest kredyt hipoteczny. Jego popularność rośnie z roku na rok.

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się sporym bezpieczeństwem dla banku i konsumenta, warunki jego udzielenia reguluje między innymi Ustawa o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku.

 

Zaświadczenia dla banku – kredyt hipoteczny

 

Składając wniosek o kredyt hipoteczny potrzebne są dwa podstawowe dokumenty (w przypadku umowy o pracę). Numer księgi wieczystej nieruchomości lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej (jeżeli nie ma założonej księgi wieczystej) oraz zaświadczenie o zarobkach.

 

Numer księgi wieczystej nie jest problemem, bo zazwyczaj udostępni go sprzedający. Jeżeli tak się nie stanie, to numer księgi wieczystej można ustalić przy pomoc jednego z kilku portali po podaniu dokładnego adresu nieruchomości.

kredyt hipoteczny

Zaświadczenie o zarobkach

 

Zaświadczenie o zarobkach, to zupełnie inna historia. Jest to bowiem dokument, jaki wydaje pracodawca. O czym trzeba pamiętać, przedkładając go w banku. Po pierwsze bank ma prawo go żądać od klienta, ale klient nie ma bezpośrednich podstaw żądać wydania go przez pracodawcę (!).

Brzmi to dziwnie, ale takie są przepisy. Co prawda wielu pracodawców, ba większość z nich nie robi problemów i wydają zaświadczenie, jednak niektórzy ociągają się lub odmawiają.

 

Jedynym argumentem wówczas pozostaje powołanie się na przepisy o zakazie działania na szkodę pracownika i utrudnianie zaspokojenia potrzeb życiowych.

 

Jaki okres powinno obejmować zaświadczenie o zarobkach?

 

Zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach może obejmować okres od miesiąca do roku czasu. Trzeba dokładnie zapytać w banku lub doradcę kredytowego, jakie jest potrzebne w Twoim przypadku.

 

Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach?

Jest kilka niezbędnych elementów, zaświadczenie o zarobkach powinno zawierać:

  • dane pracownika (imię i nazwisko, serię oraz numer dokumentu tożsamości, datę oraz miejsce urodzenia, numer PESEL, aktualny adres zamieszkania).
  • rodzaj zawartej umowy (umowa o pracę – jaka na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo, na okres próbny),
  • opis stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik,
  • informacja o średniej miesięcznej wysokości zarobków brutto,
  • dane pracodawcy (NIP, REGON, KRS – jeżeli dotyczy, adres, imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentacji).

 

Czasami zaświadczenie wypisuje samodzielnie pracownik, a pracodawca je tylko podpisuje

 

Wysokość zarobków a zaświadczenie

 

Należy uważać i mieć świadomość, że nie można zaświadczenia o zarobkach ubarwiać na potrzeby składanego wniosku o kredyt. To znaczy fikcyjne powiększanie dochodu po pierwsze jest przestępstwem poświadczenia nieprawdy, po  wtóre podlega weryfikacji przez pracowników banku.

 

Wysokie zarobki nie świadczą o zdolności kredytowej

 

Pamiętaj, o Twojej zdolności kredytowej nie świadczą wyłącznie wysokie (lub nieco niższe) zarobki. Na ten czynnik składają się między innymi:

  • wiek,
  • wysokość pozostałych zadłużeń,
  • staż pracy i jej rodzaj,
  • wielkość rodziny i osób na utrzymaniu,
  • i wiele innych.

 

Jak zbudować sobie wysoką zdolność kredytową podpowie Ci doświadczony doradca kredytowy, a uzyskanie zaświadczenia o zarobkach to dopiero początek przygody.

Chcesz otrzymać bezpłatną konsultację w sprawie kredytu hipotecznego?

Zadzwoń519 347 387, lub napisz do mnie na Messengerze!