Jak sfinansować zakup mieszkania? Jak wybrać dobry kredyt? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu? Jakie są koszty kredytu? Czy można kupić na kredyt mieszkanie pokomornicze, zadłużone, czy też z obciążoną hipoteką? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Jakiego mieszkania nie kupisz na kredyt?

 

Odpowiadamy na wszystkie te pytania…

 

Jak sfinansować zakup mieszkania?

 

Kupienie nowego mieszkania, to zawsze wspaniała chwila i początek nowego rozdziału w życiu. Jednak, by sfinalizować transakcję, należy mieć odpowiednie środki. Jak więc sfinansować mieszkanie?

Można kupić za gotówkę, ale wbrew pozorom nie jest to najlepsza opcja – przynajmniej nie dla każdego. Jeżeli finansujemy bez kredytu, to jest to oszczędność pozorna, bowiem te pieniądze (co najmniej około 200 000 zł) można zainwestować w biznes przynoszący większe zyski, a raty spłacać właśnie z tego dochodu.

Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszym źródłem finansowania. Stanowi stabilny produkt finansowy, dedykowany dla szerokiego kręgu odbiorców, ale nie dla każdego. Podpowiadamy, jak go dostać i co zrobić, aby był najkorzystniejszy. Oto kilka możliwości.

Kredyt refinansowany – to znaczy kredyt hipoteczny na nieruchomość już zakupioną, nie później niż do trzech lat.

Pożyczka hipoteczna – produkt finansowy nie dla każdego klienta, ale może się okazać, że właśnie dla Ciebie – zapytaj mnie, a przeanalizujemy Twoją sytuację finansową.

Kredyt odnawialny – wyłącznie dla klientów Premium. Dobre rozwiązanie, ale należy się liczyć z jego specyfiką. Wymogiem są duże dochody.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt

Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości

 

Kiedy wybierzesz już swoje wymarzone mieszkanie, wynegocjujesz cenę, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to teraz jest ostatni moment na weryfikację stanu prawnego oraz finansowego nieruchomości. Przeanalizuj dokładnie  treść księgi wieczystej, dowiesz się o:

 • rzeczywistym właścicielu/ach
 • prawach osób trzecich do lokalu (użytkowanie, najem lub prawo dożywotniego mieszkania)
 • zadłużeniu,
 • hipotece,
 • dokładnej powierzchni lokalu.

 

Księga wieczysta lokalu, to nie wszystko

 

Nie bagatelizuj księgi wieczystej gruntu, może się okazać, że mieszkanie jest w porządku, ale problemy są z gruntem.

Zweryfikuj stan mieszkania w spółdzielni/lub we wspólnocie. Sprawdź, czy nie ma zaległości z czynszem.

Poproś o wgląd do dokumentu potwierdzającego nabycie nieruchomości (akt notarialny, umowa darowizny, potwierdzenie nabycia spadku, postanowienie o nabyciu spadku). Tam możesz szukać informacji o zastrzeżeniach, które nie zostały uwidocznione w księdze wieczystej, zdarza się tak z dożywotnim prawem zamieszkania.

kredyt hipoteczny

Jakiego mieszkania nie sfinansujesz kredytem hipotecznym?

 

Banki, jakkolwiek poszukują klientów, to nie jest tajemnicą, że zakupu pewnych nieruchomości co do zasady nigdy nie sfinansują lub ubieganie o kredyt będzie bardzo trudne. Co stoi na przeszkodzie w otrzymaniu kredytu?

 • Niejasny stan prawny lokalu,
 • Prawa osób prywatnych lub firm pożyczkowych na hipotece,
 • Lokal z częściami wspólnymi niewydzielonymi,
 • Mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej, gdzie nie ma jasności co do statusu prawnego gruntów.

 

Nietypowe rodzaje mieszkań z drugiej ręki, które sfinansujesz kredytem

 

Jak kupić mieszkanie od spółki lub innej osoby prawnej?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić mieszkanie od osoby prawnej, na przykład fundacji, stowarzyszenia, czy spółki. Należy jednak zweryfikować kilka podstawowych kwestii.

Czy osoba decyzyjna na pewno jest umocowana do takiej transakcji – informację o tym znajdziesz w statucie osoby prawnej lub umowie spółki.

Czy spółka nie jest w stanie upadłości lub restrukturyzacji.

 

Jak kupić mieszkanie od komornika?

 

Mieszkanie z licytacji komorniczej jest zwykle okazją, zwłaszcza dla handlarzy nieruchomościami, ale nie tylko. Należy jednak, przystępując do licytacji pamiętać o kilku sprawach związanych z kredytem hipotecznym. Jeszcze przed przystąpieniem do licytacji
i przed wpłaceniem wadium sprawdź swoją zdolność kredytową. Na wypadek wygrania aukcji, zaraz po wpłaceniu wadium skontaktuj się z doradcą finansowym i poszukajcie wspólnie kredytu. Musisz mieć promesę jego otrzymania, to znaczy obietnicę banku, że
w razie wygrania aukcji sfinansuje zakup do określonej w promesie kwoty. To ważne, ponieważ po zakończeniu licytacji będziesz miał od 14-30 dni na wpłacenie całej kwoty.

 

Czy opłaca się kupić mieszkanie zadłużone?

Jeżeli jedynym zadłużeniem jest czynsz, to faktycznie taka transakcja może być opłacalna. Co prawda zadłużony jest dotychczasowy właściciel, ale w umowie sprzedaży zróbcie zapis, że spłaci swoje zobowiązania wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

 

Czy dostanę kredyt na mieszkanie z już obciążoną hipoteką?

 

Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że hipotekę bank ma wpisaną z tytułu kredytu dotychczasowych właścicieli. Wówczas procedura wygląda następująco: otrzymujesz kredyt hipoteczny w swoim banku. Bank przelewa pieniądze nie sprzedającemu, ale bezpośrednio do jego banku. Różnicę, czyli nadwyżkę, dopiero przekazuje sprzedającemu. Następnie sprzedający udaje się do swojego banku z prośbą o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej lokalu. Wbrew pozorom, takie operacje są bardzo częste i bezpieczne.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

 

Jeżeli bierzemy kredyt hipoteczny na zakup konkretnego mieszkania, to potrzebna jest umowa przedwstępna. Umowa taka może być sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Jednak lepszym rozwiązaniem jest spisanie jej u notariusza. Wówczas możesz żądać odnotowania faktu sporządzenia umowy przedwstępnej w księdze wieczystej. To da Ci pewność, że sprzedający nie wycofa się ze sprzedaży tak łatwo.

 

Po za tym, do banku musisz przedstawić:

 • zaświadczenie o dochodach,
 • numery księgi lokalu oraz gruntu.

 

Bank zwykle wymaga także, aby biorący kredyt skorzystał z ubezpieczenia pomostowego. Jest to zabezpieczenie banku na okres pomiędzy wypłatą środków kredytu, a wpisem do hipoteki.

 

Czy trudno uzyskać kredyt hipoteczny? To zależy. Zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który podpowie i doradzi, w razie odmowy kredytu przeanalizuje wspólnie uzasadnienie odmowy, aby poprawić Twoją sytuację finansową. Doświadczenie doradcy kredytowego, to tak naprawdę połowa sukcesu. Pamiętaj, zawsze możesz go zapytać, jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości, a doradca Ci wszystko wyjaśni, bo przecież Ciebie reprezentuje i działa na Twoją korzyść!