Jak dobrze kupić mieszkanie? Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny? Kiedy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości? Ile zapłacisz za notariusza?

 

Na te wszystkie pytania odpowiadamy teraz:

 

Krok 1: znalezienie mieszkania

 

Wymarzonego mieszkania najlepiej szukać na chłodno, bez emocji i zbędnej fascynacji. Należy zawsze dokładnie przemyśleć zakup i dopasować nasze marzenia do możliwości finansowych (patrz krok 3 – zdolność kredytowa). Warto zastanowić się, czy nie skorzystać w poszukiwaniach z pomocy dobrego i renomowanego biura nieruchomości.

 

Krok 2: sprawdzamy stan prawny i faktyczny mieszkania

 

 

Nawet najpiękniejsze mieszkania mogą mieć swoje wady – prawne i fizyczne. Jeżeli nie znasz się na budowlance, to poproś kogoś z doświadczeniem o pomoc. Natomiast stan prawny pomoże Ci przeanalizować prawnik. Ważnym jest, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub innymi prawami osób trzecich. Na sam początek będzie on potrzebował numeru księgi wieczystej i aktu poświadczającego prawo nabycia nieruchomości przez poprzedniego właściciela. Jeżeli jest to mieszkanie deweloperskie, to sprawdź wiarygodność inwestora oraz zweryfikuj stan prawny gruntu, na którym powstaje nowa inwestycja.

 

Krok 3: zdolność kredytowa

 

Zanim jeszcze zdecydujesz się na podpisanie umowy przedwstępnej musisz mieć jako takie pojęcie o tym, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Ważny będzie tutaj wkład własny i zdolność kredytowa. Te dwa czynniki pomoże Ci oszacować doświadczony doradca finansowy. Wkład własny powinien być założeniem realnym, a nie optymistycznym. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, oczywiście najistotniejszym jest wysokość zarobków, ale także stabilność zakładu pracy, czy naszego biznesu, dotychczasowa historia kredytowa, a nawet stan rodzinny lub zdrowotny.

 

Krok 4: Podpisanie umowy przedwstępnej

 

Umowę przedwstępną dobrze jest zawierać u notariusza. Oczywiście to kosztuje, ale tę część taksy notarialnej notariusz zaliczy do czynności ostatecznej. Umowa przedwstępna najczęściej zabezpieczana jest zadatkiem – rzadziej zaliczką. Zadek polega na tym, że jeżeli kupujący się wycofuje, to zadatek przepada, a jeżeli sprzedający, to musi go zwrócić w podwojonej wysokości. Zaliczka natomiast zawsze jest zwrotna, stąd jej waga w transakcji jest dużo mniejsza.

Umowa przedwstępna jest niezwykle ważna, jeżeli finansowanie mieszkania odbywa się za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Zwykle formalności w banku trwają nawet do
trzech miesięcy.

 

Krok 5: przeanalizowanie warunków bankowych

 

Zanim złożysz wniosek o kredyt dokładnie przeanalizuj ze swoim doradcą warunki w poszczególnych bankach. Pamiętaj, że nie zawsze oferta najtańsza na pierwszy rzut oka będzie dla Ciebie najlepsza. Tutaj powinieneś zdać się na doświadczenie doradcy.

 

Krok 6: złożenie wniosku o kredyt hipoteczny

 

Po wstępnych kalkulacjach należy złożyć do banku wniosek o kredyt. Do wniosku będą potrzebne między innymi: numer księgi wieczystej nieruchomości, zaświadczenie o dochodach, umowa przedwstępna.

 

Krok 7: promesa a wycena nieruchomości

 

Zanim bank wyda ostateczną decyzję, będzie chciał poznać stan faktyczny mieszkania, na którym będzie ustanowiona hipoteka. W tym celu powoła rzeczoznawcę majątkowego. Ten dokona oględzin. Bank natomiast przeanalizuje dokumenty na temat Twojej zdolności finansowej. Jeżeli wszystko wypadnie dobrze – otrzymasz promesę, czyli obietnicę udzielenia kredytu.

 

Krok 8: decyzja o udzieleniu kredytu

 

Po decyzji wstępnej i uzupełnieniu dalszej dokumentacji w banku, ten wydaje ostateczną decyzję kredytową. Ta decyzja jest już dla banku w pełni wiążąca, to znaczy, że nie może się on już z niej wycofać. W tym momencie możesz już umawiać się do notariusza.

 

Krok 9: notariusz

 

Wybieramy notariusza  – ile u niego zapłacimy, powinniśmy dowiedzieć się jeszcze przed umówieniem spotkania. Pamiętaj, że notariusza obowiązują taksy maksymalne  (regulowane przez rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2004 roku), ale nie są to stawki sztywne. Z tego to powodu wybierz takiego, który będzie Ci odpowiadał finansowo i merytorycznie. W chwili podpisania aktu notarialnego stajesz się właścicielem mieszkania. U notariusza zwróć uwagę na terminy przekazania lokalu i zawsze przyjmuj margines błędu dla siebie i sprzedającego.

 

Krok 10: uruchomienie kredytu i przekazanie kluczy

 

W przypadku zakupu mieszkania nie za gotówkę, przekazanie kluczy najprawdopodobniej odbędzie się dopiero po tym, jak bank przekaże środki sprzedającemu. Aby do tego doszło, to prosto od notariusza należy udać się do banku i tam złożyć wniosek o uruchomienie kredytu, a do wniosku należy dołączyć akt notarialny. Po przekazaniu środków możemy odebrać klucze i gotowe!

 

Powyższe dziesięć kroków to jedynie szablon, jak powinno wyglądać przeprowadzenie transakcji nabycia mieszkania.

Droga do własnego mieszkania nie jest najprostsza, ale z pewnością warta zachodu. Wiele mogą ułatwić Ci doradcy, na przykład doświadczony pośrednik kredytowy.