Osoby chcące zakupić mieszkanie zwykle zastanawiają się jak dłuższy czas wpłynie na jego wartość. Czy za 5 lub 10 lat wzrośnie jego wartość? Czy w razie potrzeby uda się je szybko sprzedać? Przeczytaj jakie mieszkanie kupić by na nim nie stracić.

Od 2008 do 2013 ceny mieszkań zmniejszyły się o prawie 40 %. Żaden właściciel mieszkania nie chciałby by wartość jego mieszkania spadała, dlatego trzeba się postarać aby inwestycja w mieszkanie była przygotowana jak najlepiej. Najlepiej by było kupić tanio mieszkanie, a sprzedać drogo. To jednak nie jest takie proste. Kupujący najczęściej ma nikłą wiedzę, jak będą kształtować się ceny mieszkań w przyszłości.

kredyt hipoteczny kielce

Kupując mieszkanie musimy pomyśleć jaki lokal kupić, aby prawdopodobieństwo tego, że jego cena wzrośnie było jak największe. Może mieć na to wpływ lokalizacja lokalu, jego rozkład i rozmiar. Trzeba też sprawdzić jakie czynniki mogą się w przyszłości zmienić, czy obecnie atrakcyjna okolica będzie również atrakcyjna za 10 czy 15 lat.

Jaki metraż mieszkania?

Dane NBP za 2017 mówią, że blisko 50% wystawionych na sprzedaż mieszkań w Warszawie ma ponad 60mkw., ale stanowią jedynie 20% zawieranych transakcji. Z kolei w Krakowie takich mieszkań na rynku jest 40%, a sprzedaje się wyłącznie około 15%. Z tego wynika że większych mieszkań na rynku jest dużo, ale nie ma na nie chętnych. Oznacza to że w przyszłości będziemy mieli najprawdopodobniej duży problem z upłynnieniem takiego lokalu. Najchętniej kupowane są niewielkie mieszkania 2, 3 pokojowe o powierzchni od 40mkw do 55mkw.

Dobry rozkład pomieszczeń

Ważnym elementem który decyduje o atrakcyjności lokalu jest także jego układ pomieszczeń. Najlepiej by było gdyby umożliwiał bezproblemowy podział mieszkania na 2 strefy – publiczną (jak najbliżej wejścia) jak i prywatną (zlokalizowaną w głębi). Najfunkcjonalniejsze mieszkania powstają na planie najbardziej zbliżonym do kwadratu. Nie bez znaczenia jest również ustawienie mieszkania względem stron świata. Dobrze gdyby okna salonu wychodziły na południe, co da nam dużo dziennego światła.

Balkon i inne dodatki

Większość osób zwraca uwagę na to czy do mieszkania przynależy balkon. Jeśli jest odpowiednio zagospodarowany można go wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie. Stolik, kilka krzeseł i trochę naturalnej zieleni mogą bardzo uatrakcyjnić balkon, jak i sam lokal. Dobrze by było by balkon był ogólnie dostępny, a wyjście zlokalizowane było w pokoju dziennym.

Kolejnym ważnym dodatkiem jest miejsce parkingowe i piwnica, lub komórka lokatorska. W obecnych czasach, kiedy w jednej rodzinie jest po kilka samochodów – bardzo trudno znaleźć miejsce parkingowe na osiedlu. Jeśli mamy swoje miejsce – mamy również komfort, ponieważ zawsze parkujemy na tym samym miejscu i nie musimy krążyć po osiedlu w poszukiwaniu miejsca parkingowego.

kredyt hipoteczny kielce

Bardzo duże, jak nie największe znaczenie dla kształtowania się wartości mieszkania w przyszłości, ma oczywiście lokalizacja. Najlepiej gdyby było to centrum, lub jego bliskie otoczenie. Warto się również przyjrzeć planom zagospodarowania przestrzennego w mieście i zastanowić się jak będzie wyglądać dana lokalizacja na przestrzeni kolejnych lat. Plusem będzie bliskość parku, szkoły lekarza i sklepów.

Podsumowując – z największym prawdopodobieństwem na wartości zyska mieszkanie: położone w centrum, lub w bliskiej odległości od centrum, ze średnim metrażem, posiadające 2 lub 3 pokoje, z balkonem, z przynależącym do niego miejscem parkingowym. Łącząc te wszystkie czynniki mamy bardzo dużą szansę na szybką sprzedaż z zyskiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.