Krzysztof Szymański: Dzisiaj moim gościem jest Michał Pawlik – prezes i założyciel Smeo. Michale – powiedz nam czym właściwie jest Smeo?

Michał Pawlik: Smeo jest firmą faktoringową – po prostu. Jesteśmy prawdziwą firmą faktoringową, a różni nas to że jesteśmy w internecie, całkowicie zdigitalizowani.

Krzysztof Szymański: Czy ta forma, internetowa jest tym, czego klienci oczekują?

Michał Pawlik: Dzisiaj klienci, którzy są przedsiębiorcami, głównie małymi i średnimi przedsiębiorcami, szukają finansowania, czyli szukają faktoringu. Ale wiemy dobrze, że jest problem z czasem, jesteśmy zabiegani, a internet dał nam tą możliwość, że możemy do nich dotrzeć wszędzie, bo można z naszych usług skorzystać na komputerze, na tablecie a nawet na telefonie. Czyli tak naprawdę wszędzie. Wszystko nie tylko dzieje się online, ale również bardzo szybko.

Krzysztof Szymański: Jakie problemy finansowe klientów rozwiązujecie?

Michał Pawlik: Przedsiębiorcy potrzebują dwóch rzeczy – potrzebują klientów i pieniędzy. My rozwiązujemy ten problem z pieniędzmi, zapewniając finansowanie bieżącej działalności firmy. Faktoring to jak wiemy – wymiana faktur przychodowych naszych klientów, po prostu na gotówkę.

Krzysztof Szymański: Każda firma faktoringowa ma jakiś swój target, klientów do których dociera. Kto jest waszym klientem?

Michał Pawlik: Naszym klientem są średnie i małe przedsiębiorstwa, ale także mikro firmy. Ja przez mikro firmy rozumiem też firmy które są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi, takim trochę samozatrudnieniem, ale również małe firmy produkcyjne, małe firmy transportowe, zatrudniające jedną czy dwie osoby, mające nawet obroty paręset tysięcy złotych rocznie.

Krzysztof Szymański: Czym faktoring SMEO różni się od tych dostępnych już na rynku?

Michał Pawlik: Nasza różnica, myślę że jest taka, że wszystko jest w internecie, czyli wszystko jest online. Tak naprawdę, klient który chcąc zamienić swe faktury przychodowe na gotówkę – dzięki nam może to zrobić w około dwie, dwie i pół minuty. Czyli jest to bardzo, bardzo krótki czas. W ciągu tych dwóch minut klienci przechodzą proces weryfikacji, czy przyznamy im faktoring, czy nie. To wszystko robi się online, bez dostarczania jakichkolwiek dokumentów, a później już sami wgrywają do systemu faktury. W ciągu 15 minut, ląduje gotówka na ich koncie, ponieważ korzystamy z błyskawicznych przelewów. Po wgraniu faktury i decyzji kredytowej która trwa chwilę, pieniądze są automatycznie przelewane na konto klienta i trafiają na jego konto w 15 minut.

Krzysztof Szymański: Mógłbyś nam zdradzić kilka smaczków technicznych – a właściwie co jest weryfikowane, jaki klient może mieć pewność, że uzyska u was finansowanie, a w przypadku jakiego klienta może być problem w uzyskaniu faktoringu?

Michał Pawlik: Każdy klient, który ma przychody, który robi obroty przez swój rachunek bankowy – z dużą pewnością dostanie u nas finansowanie. Oczywiście sprawdzamy też biura informacji gospodarczej czy rejestry zadłużonych, ale patrzymy na nie w drugiej kolejności. Dla nas najważniejsze jest to, czy przedsiębiorca, przez swój rachunek bankowy, którego historie nam pokazuje w procesie online, ma tam obroty i nie ma to większego znaczenia, czy ta firma ma bardzo duże przychody, czy nie ma przychodów, czy nie ma też zysku, a nawet może tego zysku w ogóle nie mieć. Dla nas najważniejsze jest, że przez ten rachunek przechodzą faktury, przechodzą obroty od jego klientów.

Krzysztof Szymański: Czy klient, który dostał odmowę w banku może liczyć na faktoring od SMEO?

Michał Pawlik: Tak. Mogę powiedzieć z pewnością, że klienci którzy dostali odmowę w banku – zapraszamy ich do SMEO, bo z dużym prawdopodobieństwem dostaną u nas finansowanie, nawet do 150.000 zł. Powiem dlaczego – banki patrzą bardzo restrykcyjnie na klientów, i patrzą też na klientów ze względu na ich zdolność kredytową. Klienci muszą wykazywać zyski, muszą mieć dłuższy staż działalności, muszą nie być wpisani w absolutnie żadne rejestry zadłużonych, ale te zyski które pokazują muszą być wystarczające, żeby bank widział że może sobie zapewnić ewentualną spłatę pożyczonych pieniędzy. Jako firma faktoringowa, szczególnie tak innowacyjna i zdigitalizowana jak my – patrzymy głównie na przepływy na rachunku bankowym tego klienta. Czyli jeżeli on ma te przepływy, nie są dla nas tak istotne jego przychody i zyski, ale pojawiają się tam transakcje z kontrahentami, to nasz automatyczny system scoringowy, który podejmuje tą decyzję w chwile – podejmie decyzję pozytywną.

Krzysztof Szymański: Jak się z wami skontaktować?

Michał Pawlik: Wystarczy wejść na www.smeo.pl i tam złożyć bezpłatny wniosek. Samo przejście weryfikacji jest bezpłatne, a jeżeli klient dostanie finansowanie do 150.000 zł, to płaci tylko i wyłącznie kiedy korzysta z tego produktu. Nie ma żadnych opłat za przyznanie limitu, za posiadanie tego produktu, żadnych opłat abonamentowych, żadnych opłat za rozwiązanie umowy. Płaci się tylko i wyłącznie wtedy kiedy pożycza się pieniądze i płaci się wyłącznie za dni na które się pożycza. Jeżeli klient zamienia 30 dniową fakturę na gotówkę, czyli termin faktury był 30 dni, klient nie chce czekać, tylko zamienia ją na gotówkę, to zapłaci tylko za te 30 dni. Jeżeli faktura była o innym terminie, to zapłaci tylko za te dni na które pożyczył pieniądze.

Krzysztof Szymański: Bardzo Ci Michale dziękuję za rozmowę.