Dobre zabezpieczenie finansowe to podstawa dla spokojnego życia. Nie jest wcale trudno stworzyć takie zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej. Wyjaśniamy, kto powinien ją mieć, w jakiej wysokości i podpowiadamy, jak ją stworzyć.

 

Z badań wynika, że aż 44% Polaków nie ma żadnych oszczędności, czyli w przypadku pojawienia się niespodziewanych wydatków lub kłopotów finansowych, te osoby nie mają żadnego zabezpieczenia finansowego (źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jakie-oszczednosci-maja-polacy-i-jak-inwestuja-raport/rgnw6nk). Tymczasem nagła potrzeba finansowa może dotknąć każdego. Rozwiązaniem jest stworzenie takiej poduszki finansowej, która skutecznie zabezpieczy nawet duże niespodziewane wydatki.

Czym jest poduszka finansowa?

 

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest poduszka finansowa. Oczywiście ta nazwa to pewna przenośnia, ale dobrze obrazuje problem. Chodzi tutaj po prostu o pieniądze odłożone na nieprzewidziane wydatki i sytuacje albo po prostu na „czarną godzinę”. Takie pieniądze pełnią właśnie funkcję „poduszki”, która zamortyzuje nasze nagłe potrzeby finansowe i uchroni nasze finanse osobiste od katastrofy.

Poduszka finansowa doskonale sprawdzi się, gdy trzeba będzie sfinansować nagle leczenie, kupić nowy sprzęt domowy po awarii lub zyskać zabezpieczenie po utracie pracy. Jest wiele sytuacji, w których poduszka finansowa jest wręcz niezastąpiona. Poduszka finansowa chroni od paniki i daje czas na racjonalne przemyślenie nowego położenia finansowego.

 

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

 

Bez wątpienia każdemu przyda się poduszka finansowa. Nie ma znaczenia, czy ktoś mało, czy dużo zarabia. Zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, a odłożona nadwyżka finansowa często ułatwia poradzenie sobie nawet z największymi kłopotami.

Należy jednak zapytać, ile powinna wynosić wartość takiej poduszki finansowej. Dokładnej kwoty nie można podać, ponieważ to kwestia indywidualna. Trzeba wziąć pod uwagę dochody, poziom wydatków, potrzeby finansowe, styl życia itp. Warto także się zastanowić, od jakiego ryzyka przede wszystkim chcielibyśmy się zabezpieczyć i jakie jest prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Najczęściej przyjmuje się, że wartość poduszki finansowej powinna być równa co najmniej trzymiesięcznym wydatkom naszego gospodarstwa domowego. Bezpieczniejsze rozwiązanie to równowartość półrocznych wydatków, a najlepiej, gdyby poduszka finansowa odpowiadała wartości rocznych wydatków.

 

Forma poduszki finansowej

 

Istotną kwestią jest forma poduszki finansowej. Ulokowanie pieniędzy w drogie przedmioty, biżuterię czy samochody może nie zdać egzaminu w tym przypadku. Co, jeśli będziemy potrzebowali pieniędzy natychmiast? Nie zawsze uda się szybko sprzedać drogocenną rzecz. Najlepsze rozwiązanie to poduszka finansowa w postaci środków pieniężnych. To nie musi być gotówka trzymana w domu, w przysłowiowej „skarpecie”. Pieniądze najlepiej trzymać w banku. Ważne, żeby mieć do nich szybki i łatwy dostęp.

 

Jak stworzyć własną poduszkę finansową?

 

Wiemy już, że warto mieć poduszkę finansową, ale należy także zapytać, jak taką nadwyżkę finansową stworzyć. Oszczędzanie nie jest łatwe dla kogoś, kto nie ma takiego nawyku. Najpierw trzeba określić wysokość poduszki finansowej. Musimy wiedzieć, jaki cel chcemy osiągnąć w oszczędzaniu. Najlepiej obliczyć średnie miesięczne wydatki.

Trzeba określić również realny termin, w którym poduszka finansowa zostanie zgromadzona. Należy podzielić przez liczbę miesięcy kwotę, jaką chcemy odłożyć. Wtedy duży cel (cała poduszka finansowa) rozbijamy na kilka mniejszych (miesięczna kwota do odłożenia). Warto także zautomatyzować cały proces, czyli ustanowić stałe zlecenia przelewu określonej kwoty co miesiąc na oddzielne konto. Jeśli pojawi się jakaś dodatkowa nadwyżka, ją również najlepiej odłożyć. To pozwoli szybciej zbudować poduszkę finansową.

 

Jakie jest najlepsze miejsce dla poduszki finansowej?

 

Warto mieć poduszkę finansową, ale trzeba także zadbać o jej bezpieczeństwo. Taka nadwyżka finansowa musi być zawsze pod ręką, żeby można z niej błyskawicznie skorzystać w kryzysowej sytuacji. Nie oznacza to jednak, żeby pieniądze trzymać w szafie, w łóżku czy w jakimś innym schowku w domu. Gotówka w domu nigdy nie jest do końca bezpieczna.

Gdzie zatem trzymać naszą poduszkę finansową? Oczywiście najlepszym miejscem jest bank ze względów bezpieczeństwa. Można wpłacić pieniądze na zwykły rachunek ROR lub na konto oszczędnościowe. Niestety, tutaj oszczędnościom zagraża inflacja. Można wziąć zatem jeszcze pod uwagę kupienie obligacji skarbowych indeksowanych inflacją.

 

Poduszka finansowa a prowadzenie biznesu

 

Jak kwestia poduszki finansowej wygląda w przypadku prowadzenia własnej działalności finansowej? Czy wtedy również powinniśmy odkładać pieniądze „na czarną godzinę”? Jak najbardziej! W przypadku prowadzenia biznesu nadwyżka finansowa może się przydać jeszcze bardziej. Wystarczy, że kilku kontrahentów spóźni się z uregulowaniem faktur, a może się pojawić niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej. Warto być zatem przygotowanym na takie sytuacje.

Posiadanie poduszki finansowej zapewnia spokój i pozwala podejmować lepsze decyzje w kryzysowych dla naszego domowego budżetu sytuacjach. Im większa poduszka finansowa, tym większe bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać.