Jeśli ktoś wynajmuje kilka mieszkań – musi odprowadzać podatek jak firma. Naczelny sąd administracyjny uznał, że w takim wypadku wynajmujący nie ma prawa do korzystania ze stawki podatkowej 8,5% która jest przewidziana dla najmu prywatnego.

Okazuje się, że wyrok zapadł w wyniku zapytania do Ministerstwa Finansów skierowanego przez małżeństwo które zajmowało się prywatnym wynajmem kilku mieszkań. Zapytanie dotyczyło możliwości dalszego rozliczania się na ryczałcie w wysokości 8,5%, w wypadku zakupu kolejnych mieszkań na wynajem. Ministerstwo Finansów uznało, że ta forma opodatkowania jest przeznaczona dla wynajmu prywatnego, a skoro ktoś ma kilka lokali które wynajmuje i planuje zakup kolejnych to prowadzi działalność gospodarczą i musi rozliczać się jak zwykła firma. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami takimi jak składki ZUS, czy prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów.

doradca finansowy kielce

Małżeństwo odwołało się od decyzji Ministerstwa Finansów do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który podtrzymał decyzję ministerstwa, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny uznał że wynajem kilku mieszkań ma charakter profesjonalnej, zorganizowanej działalności gospodarczej nastawionej na zysk. W wyniku czego nie można uznać takiej działalności jako wynajmu prywatnego.

Niestety nie ustalono granic najmu prywatnego ponieważ przepisy nie są jednoznaczne. Wiele osób posiadających i wynajmujących kilka mieszkań może mieć problem z określeniem jaki podatek powinni zapłacić. W najbliższym czasie można się spodziewać również kontroli skarbowych w tym zakresie.