W Polsce funkcjonuje kilkanaście banków oraz instytucji finansowych które oferują konsumentom kredyty. Banki prześcigają się w promocjach aby tylko pozyskać nowego klienta. Jak w zalewie promocji i ofert bankowych wybrać tą, która rzeczywiście jest najkorzystniejsza?

Obowiązkiem każdego kredytodawcy jest rzetelne informowanie konsumentów o wszystkich kosztach związanych z udzielaną pożyczką bądź kredytem. W tym momencie samo oprocentowanie praktycznie nic nie mówi i jest jedną częścią składową realnego kosztu zaciąganego zobowiązania. Dochodzi do tego jeszcze prowizja jak i następne czynniki które wpływają na koszt kredytu, czyli ubezpieczenie czy obsługa. W związku z tym ustawodawcy ustanowili przepisy które mają na celu proste porównanie wszystkich ofert bankowych. Jest to parametr RRSO.

kredyty kielce

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyrażana w procentach ma za zadanie pomóc konsumentom w porównaniu ofert kredytowych. Im większe RRSO tym oferta jest droższa.

Na RRSO składa się:

– koszt związany z odsetkami

– prowizja

– oplata przygotowawcza

– wszystkie inne koszty dodatkowe

Niestety RRSO jest parametrem który może w jakimś stopniu wprowadzać klienta w błąd, ponieważ w RRSO nie są zawarte koszty dodatkowe, których bank nie może z góry oszacować. Są to opłaty za korzystanie z karty kredytowej, wypłatę kredytu „do ręki” albo opłat za obsługę rachunku kredytowego.

Instytucje finansowe muszą wydać klientowi dokument informacyjny, który w przejrzysty sposób przedstawi co zawarte jest w parametrze RRSO, a co nie.

Po porównaniu RRSO w dalszej kolejności należy porównać kolejne wartości, czyli wysokość miesięcznej raty jak i całkowity koszt kredytu. Trzeba pamiętać również aby porównywać kredyty o tych samych parametrach, zaciągane na ten sam okres i z takim samym rodzajem rat.

Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu – w pierwszej kolejności należy się zastanowić jaką ratę będziemy mogli płacić, aby nie wpłynęło to negatywnie na naszą sytuację finansową. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wiedzy niezależnego eksperta kredytowego.