Jak szybko kupić dom? Ile czeka się na kredyt hipoteczny? Jak sprawdzić księgę wieczystą domu? Czy warto kupić dom z licytacji komorniczej? Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę nieruchomości? Jakie dokumenty przygotować do banku?

 

Wyjaśniam. Jeżeli marzysz o własnym domu, przeczytaj do końca ten artykuł i nie rób błędów, jakie często popełniają osoby, które działają samodzielnie.

 

Dom czy mieszkanie?

Wiele osób marzy o domu na własność.  Zwłaszcza teraz, kiedy ceny mieszkań idą w górę dużo szybciej niż domów, kiedy w miastach robi się coraz ciaśniej, a z kolei przedmieścia wielu polskich miast i miasteczek rozrastają się w zawrotnym tempie. Wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy. Właściwie ciężko znaleźć wieś, gdzie nie byłoby już sklepu całodobowego, a w wielu małych miejscowościach małe markety, apteki i prywatne szkoły są już normą. Poza tym samochód dzisiaj to nie jest wyzwanie i w wielu gospodarstwach domowych są już co najmniej dwa. Dlaczego więc gnieździć się w małym mieszkaniu, skoro za podobne pieniądze można mieć własny dom. A przy tym, utrzymanie domu, jak panuje powszechna opinia jest dużo  tańsze. Czy aby na pewno?

Sprawdźmy powyższe tezy.

 

Lepiej budować czy kupić dom już zbudowany?

 

Każda z powyższych opcji ma tyleż zwolenników, co i przeciwników. Samodzielna budowa domu daje gwarancję, że wiele rozwiązań możemy sami zaplanować i zdecydować, jak będzie on wyglądał w najdrobniejszych szczegółach. Można go zbudować na lata zgodnie ze swoimi marzeniami. Ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że do budowy domu potrzebna jest znajomość tematu, cierpliwość do spraw papierkowych i dużo wolnego czasu.

Zakup gotowego już domu wydaje się całkiem rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mają żadnego pojęcia o budowlance. Ale co trzeba zrobić, aby taki dom kupić korzystnie i szybko? I czy można kupić tanio i szybko?

 

Dom z licytacji komorniczej

 

Licytacje komornicze cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ rzeczywiście można upolować wymarzony dom nawet kilkadziesiąt procent poniżej jego wartości rynkowej. Oczywiście trzeba się przygotować do takiej licytacji. Wpłacić wadium (taki rodzaj gwarancji, że nie wycofamy się z licytacji), odebrać od komornika potwierdzenie o uczestnictwie w licytacji. Następnie udajemy się z tym dokumentem, numerem księgi wieczystej oraz dokumentami finansowymi świadczącymi o naszej zdolności kredytowej do banku. Jeżeli wszystko jest dobrze, bank udzieli nam promesy na kredyt hipoteczny w określonej wysokości

Po ewentualnej wygranej aukcji należy szybko (w terminie do 30 dni) uzyskać pozytywną decyzję kredytową i wpłacić należność z tytułu wygranej licytacji. Wiele czynności a mało czasu. Poza tym licytacje komornicze mają również swoje wady: po pierwsze udział w nich zazwyczaj biorą „zawodowi” handlarze nieruchomościami.  Czasami więc zwyczajnie szkoda na nie Twojego czasu. Po wtóre mieszkania z licytacji mogą mieć wady prawne lub co gorsza lokatorów, których nie tak łatwo się pozbyć.

Nie odradzam tej formy, ale uprzedzam, że ,,okazja” jest opatrzona wielkim ryzykiem.

Dom z rynku wtórnego

 

Zakup domu na rynku wtórnym, nie z licytacji, to dobry pomysł i w miarę bezpieczna transakcja, o ile pamięta się o kilku zasadach.

Należy dobrze sprawdzić stan techniczny domu. Następnie z pomocą prawnika należy dobrze zbadać stan prawny – przede wszystkim analizując treść księgi wieczystej.

Księga wieczysta domu

Księga wieczysta nieruchomości, to dokument założony dla każdej nieruchomości na zawsze. W niej są odnotowywane wszelkie kwestie odnoszące się do zmiany stanu prawnego nieruchomości. Księgi są jawne, lecz nie publiczne. To znaczy, że każdy, kto ma interes prawny lub zna numer księgi może ją przeglądać. Księgi są w ponad 90% zdigitalizowane.

 

Księgi składają się z czterech działów i oczywiście wiele osób powie, że III i IV są najważniejsze. To nie do końca prawda, zawsze dobry prawnik księgę wieczystą analizuje od a do z. Oczywiście trzeba przed wszystkim upewnić się czy dom lub działka nie są obciążone żadnymi służebnościami. Następnie należy sprawdzić dział IV – hipotekę. O ile hipoteka banku nie stanowi przeszkody w obrocie domem, to już zabezpieczenie prywatnej pożyczki lub pozabankowej właściwie skreśla szansę na zakup z pomocą kredytu hipotecznego.

 

Umowa przedwstępna

 

Jest to etap, który stanowi początek finalizowania transakcji. Zakup mieszkania lub domu bardzo często poprzedzany jest umową przedwstępną. Praktyka zawierania tego typu porozumień stała się tak częsta, że obecnie wiele osób je zwyczajnie lekceważy. To bardzo poważny błąd, który może nieść za sobą ogromne i przykre konsekwencje.

Bardzo często kupujący i nabywca zapominają dookreślić terminy (na przykład na dostarczenie dokumentów) mylą zadatek z zaliczką, stawiają warunki w umowie niedopuszczalne przez prawo.

Aby tego wszystkiego uniknąć wystarczy pójść do notariusza. Taksa notarialna za sporządzenie umowy przedwstępnej zawsze wlicza się do taksy pobieranej przy zawarciu umowy właściwej (ostatecznej). Dzięki temu usługa ta, a przede wszystkim jej koszt jest właściwie nieodczuwalny, ale korzyści są ogromne. Notariusz weryfikuje stan prawny nieruchomości i bierze za to odpowiedzialność.

 

Doradca kredytowy – czy warto skorzystać z pomocy?

 

Warto! Powodów jest wiele: przede wszystkim doradca pomoże Wam wybrać bank, który da najlepszą – nie zawsze najtańszą, ale dla Was najlepszą ofertę. Po wtóre, to on odpowiada za przygotowanie dokumentacji, i weryfikuje jej treść. Jeżeli Wasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, to doradca kredytowy pomoże ją zbudować, podpowie, jakie czynności poprawią Waszą kondycję finansową w oczach banku, powie czego się wystrzegać i zwróci uwagę na szereg różnych pułapek i zawiłości w kredytowych perypetiach.

 

Pamiętajcie! Zdolność kredytowa nie jest tożsama z dochodem, jaki co miesiąc osiągacie. Zdolność kredytowa zależy od naprawdę wielu czynników: Waszej historii kredytowej (zupełnej, nawet niespłacany telefon pięć lat temu będzie miał znaczenie), to czy posiadacie dzieci i ile, jak długo już pracujecie i tak dalej.

Przy całej sympatii, ale pracownicy banku nigdy nie poświęcą Wam tyle czasu i uwagi, co doradca kredytowy.

 

Wycena domu

 

Wycena domu, to nie jest prosta sprawa. Każdy bank w zależności od swoich zasad albo narzuca swojego rzeczoznawcę, albo posiada listę rzeczoznawców, jakich uznaje. I znowu wracamy do doradcy kredytowego. Jeżeli zrobicie wycenę samodzielnie, ale w pierwszym banku nie trzymacie kredytu, to będzie trzeba złożyć dokumenty do innego banku. Jeżeli ten nie uzna pierwszej wyceny, to będzie trzeba zrobić koleją i tak dalej, a takie działania generują dodatkowe  niepotrzebne koszty.

Bardzo często rzeczoznawcy i nabywcy mają inny pogląd na temat wartości remontu domu. Czasami jest to niedoszacowanie, a czasami przeszacowanie kosztów z perspektywy rzeczoznawcy. Trzeba na to również bardzo uważać.

Podsumowując – zakup domu może okazać się bardzo dobrą decyzją, ale pamiętaj, że pułapek jest dużo i wato korzystać z pomocy doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Ci uniknąć błędów i zaoszczędzić Twoje pieniądze.

Chcesz otrzymać bezpłatną konsultację w sprawie kredytu hipotecznego?

Zadzwoń519 347 387, lub napisz do mnie na Messengerze!