Rachunki za energię w firmach stanowią jeden z większych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rosnące z roku na rok ceny prądu, a do tego szalejąca w Polsce inflacja sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców szuka oszczędności i alternatywnych źródeł energii. Sposobem na energetyczną niezależność może być fotowoltaika dla firm. Jednak taka instalacja jest dość kosztowna, dlatego warto rozważyć leasing na fotowoltaikę.

57% Polaków obawia się wzrostu cen energii elektrycznej, a 26% ankietowanych takie same obawy ma względem cen ogrzewania mieszkań. Dodatkowo 40% badanych martwi się, że może dojść do odcięcia stałego dostępu do prądu. Większość naszych rodaków, bo aż 60%, w pierwszej kolejności opłaca rachunki za prąd, a 14% jako pierwszy płaci rachunek za ogrzewanie. Aż 94% respondentów przy zakupie domu lub mieszkania za ważną uważa informację o zużyciu energii. 91% ankietowanych jest w stanie zapłacić więcej za sprzęt RTV, AGD, jeśli jest on energooszczędny. 52% badanych o 200 zł więcej zapłaciłoby za energooszczędną lodówkę, 51% – za taką pralkę, a 46% – za zużywający mniej prądu piekarnik. Połowa Polaków jest za tym, aby w naszym kraju powstała elektrownia jądrowa. 54% ankietowanych chętnie jeździłoby pojazdem z napędem elektrycznym (źródło: https://optimalenergy.pl/media/filemanager/raporty/optimalenergy_raport_energia_elektryczna_jakie_emocje_w_nas_wywoluje.pdf).

Wszystkie te dane oddają pozytywne nastawienie Polaków do różnych źródeł energii i jej oszczędzania. Czy może być jednak większa oszczędność niż samodzielne produkowanie energii elektrycznej? Dotyczy to także firm. Jednym ze sposobów sfinansowania takiej inwestycji jest leasing.

Leasing na fotowoltaikę – na czym polega?

Produkcja własnej energii ze słońca jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na obronę przed dalszymi wzrostami cen prądu.  Fotowoltaika dopasowana do profilu energetycznego firmy może obniżyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie nawet o 90%. Dodatkowo zyski z instalacji fotowoltaicznej można osiągać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (gwarancja na panele wynosi na ogół około 25 lat).

Leasing fotowoltaiki to umowa pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową. W ramach tej umowy leasingodawca udostępnia firmie panele fotowoltaiczne, a w zamian firma płaci za usługę comiesięczne raty. Leasingobiorca, czyli przedsiębiorca, może korzystać z fotowoltaiki przez cały okres umowy, jednak panele są własnością firmy leasingowej. Dopiero po zakończeniu umowy lub spłaceniu określonej w umowie kwoty przedsiębiorca może stać się ich właścicielem.

Leasing na fotowoltaikę – czy warto?

Przy obecnych znaczących wzrostach cen energii leasing fotowoltaiki to bardzo opłacalne rozwiązanie. Zamontowane na przykład na dachu panele fotowoltaiczne dają korzyści nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Instalacja fotowoltaiki wymaga dość sporych nakładów finansowych, dlatego, jeśli firma nie może sobie pozwolić na taką inwestycję, wtedy lepiej skorzystać z leasingu. W ten sposób przedsiębiorstwo może szybko zacząć korzystać z własnego prądu, a opłaty związane z instalacją spłacać w ratach leasingowych. System fotowoltaiczny sfinansowany za pomocą leasingu sam na siebie zarabia, ponieważ miesięczna oszczędność związana z produkcją energii na własne potrzeby częściowo będzie pokrywać wydatki na ratę leasingu. Dodatkowo leasing na fotowoltaikę pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć obciążenia podatkowe, gdyż nakłady poniesione przez leasingobiorcę zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing na fotowoltaikę – dla kogo?

Leasing na fotowoltaikę to rozwiązanie skierowane do klientów biznesowych. Z opcji takiej mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz właściciele spółek. Jednak leasing na panele fotowoltaiczne nie jest skierowany do osób prywatnych. Prywatne gospodarstwa domowe, które chcą założyć panele fotowoltaiczne, mogą skorzystać z kredytu lub zakupić instalację za gotówkę, a przy okazji uzyskać dotację.

Leasing operacyjny na fotowoltaikę

Leasing operacyjny to rozwiązanie dogodne dla przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT. Przy takim finansowaniu niezbędna jest opłata wstępna, która może wynieść od 10% do 45% wartości instalacji fotowoltaicznej. Czas trwania takiej umowy wynosi najczęściej od 48 do 96 miesięcy. W tym przypadku amortyzacja jest po stronie leasingodawcy i to on dokonuje odpisów. Jednocześnie w ramach leasingu operacyjnego istnieje możliwość rozłożenia podatku VAT na raty.

Operacyjnym kosztem przy takiej umowie jest część kapitałowa i odsetkowa rat leasingu, a także takie opłaty jak wstępna, manipulacyjna, prowizje oraz koszty eksploatacyjne. Leasing operacyjny na fotowoltaikę to rozwiązanie korzystne dla podatników VAT, którzy szybko chcą spłacić zobowiązanie.

Leasing finansowy na fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna może być również sfinansowana leasingiem finansowym. W tym przypadku właścicielem fotowoltaiki jest leasingodawca, jednak leasingobiorca staje się jej właścicielem już po spłacie ostatniej raty leasingu. Leasing finansowy daje dowolność ustalenia czasu trwania umowy, najczęściej wynosi on od 6 do 60 miesięcy. Amortyzacja i rozłożenie na raty podatku VAT wygląda podobnie jak w leasingu operacyjnym. Jednocześnie przy tej umowie istnieje możliwość zapłacenia całego podatku VAT z góry, jednorazowo.

Pożyczka leasingowa na fotowoltaikę

Jeśli przedsiębiorca nie chce skorzystać z leasingu na fotowoltaikę, wtedy może sfinansować  instalacje PV pożyczką leasingową.  W takim przypadku od samego początku system paneli fotowoltaicznych należy do firmy, czyli pożyczkobiorcy. Czas trwania umowy jest dowolny. Jeśli przedsiębiorca chce mieć niską ratę, wtedy może pożyczkę rozłożyć nawet na 8 lat. Jako koszty uzyskania przychodu uznawane są: odsetki od zobowiązania, koszty amortyzacyjne i eksploatacyjne związane z instalacją. Jednak warto pamiętać, że pożyczka leasingowa, inaczej niż leasing, obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Koszty instalacji paneli fotowoltaicznej są dość wysokie, jednocześnie systematycznie rosną wydatki związane z energią elektryczną. To najbardziej widoczne w przedsiębiorstwach, które zużywają dużo energii i płacą wysokie rachunki za prąd. Dla takich firm dobrym rozwiązaniem jest leasing na fotowoltaikę. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje łatwy dostęp do własnego prądu, jednocześnie obniża rachunki za prąd, a leasing spłaca w wygodnych ratach.