Większość przedsiębiorców w pewnym momencie prowadzenia swojego biznesu potrzebuje zewnętrznego źródła finansowania. Cel kredytu może być różny — od chęci ulepszenia firmy, po zaspokojenie nagłych potrzeb. O tym, jaki rodzaj finansowania wybrać w zależności od jego przeznaczenia i czym różni się kredyt w rachunku bieżącym od kredytu obrotowego, opowie ekspert kredytowy Finatio, Krzysztof Szymański.

Kredyt ratalny, inaczej obrotowy najczęściej zawierany jest w celu inwestycji bądź stałego zapotrzebowania na kapitał. Plusami tego rodzaju pożyczki jest m.in. to, że jest ona przyznawana na długi czas. Dzięki temu nawet gdy spadają nasze przychody, bank raczej nie wypowie nam tego finansowania, ani nie będzie corocznie badał naszej płynności finansowej.

Ponadto bank przyznając nam ten rodzaj kredytu, nie wymaga wysokich obrotów, takich jak w przypadku rachunku bieżącego. Kolejną zaletą jest brak ryzyka utraty płynności finansowej i nie przedłużenia kredytu, a co najważniejsze w miesięcznej racie zawarta jest część kapitałowa, co znaczy, że z każdą spłatą nasz dług staje się mniejszy.

Do minusów tego rodzaju kredytu możemy zaliczyć to, że spłacamy go, nawet gdy przyznane środki zalegają na koncie, a także wysokość raty jest znacznie wyższa niż ta w rachunku bieżącym.

Kredyt w rachunku bieżącym, czyli tzw. debet wymaga zbadania naszej sytuacji kredytowej i zostaje nam przyznany na krótki czas np. rok. Najczęściej zaciąga się go w celu finansowania bieżącej działalności i w przypadku nagłych wydatków. Do plusów tego rozwiązania możemy zaliczyć małe obciążenie miesięczne, a także to, że płacimy wyłącznie od tego, co wykorzystamy.

Natomiast jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania, to z pewnością jest nim prowizja pobierana raz do roku, bądź co dwa lata (w zależności od ustaleń). Ponadto udzielenie takiego kredytu poprzedza sprawdzenie dokumentów dotyczących finansów. W przypadku, gdy nasz wynik finansowy pogorszył się, bank może nie przedłużyć lub znacznie obniżyć linię kredytową. Istnieją przypadki, gdy banki w krótkim czasie każą nam spłacić całość zadłużenia, co w wielu sytuacjach jest niemożliwe. Wymagane są także znaczne obroty na rachunku.