Rosnące ceny energii elektrycznej i problemy z węglem czy gazem sprawiają, że Polacy coraz częściej interesują się alternatywnymi źródłami energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie korzystne i mocno obniżające rachunki za prąd. Jednak instalacja taka wymaga dość dużych nakładów finansowych. To powoduje, że nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję. Rozwiązaniem finansowym, który ułatwi założenie fotowoltaiki, jest kredyt w banku.

Zmiany regulacyjne oraz wzrost cen energii elektrycznej sprawił, że w Polsce i w Europie wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką. Moc zainstalowana w fotowoltaice w roku 2021 wyniosła 7,6 GW, a przyrost nowych mocy wynosił ponad 3,7 GW. Tempo wzrostu na rynku fotowoltaiki przekroczyło 105%. Duży wkład w produkcję energii mieli konsumenci indywidualni (prawie 80%).

Na koniec roku 2021 moc instalacji fotowoltaicznych w Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost o 21,4 GW (tempo wzrostu wyniosło ponad 15%).

Obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 roku zostały oszacowane na 16,7 mld zł. Wartość nakładów inwestycyjnych rynku wyniosła około 15,4 mld zł. Prognozy na rok 2022 przewidują obroty wyższe o 20 mld zł w porównaniu do roku 2021. Natomiast wartość rynku inwestycyjnego PV będzie kształtowała się na poziomie 19 mld zł (źródło: https://ieo.pl/pl/aktualnosci/1591-raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022).

Kredyt na fotowoltaikę – co oznacza?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Niestety, wiele osób rezygnuje z fotowoltaiki ze względu na wysoką cenę zakupu i montażu instalacji. Jednorazowa płatność gotówkowa często przekracza możliwości polskiego gospodarstwa domowego. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być kredyt na fotowoltaikę.

Kredyt na fotowoltaikę to kredyt bankowy, z którego otrzymane środki finansowe klient może przeznaczyć na:

 • zakup paneli fotowoltaicznych;
 • montaż paneli;
 • wykonanie przyłącza fotowoltaiki do sieci energetycznej.

Kredyt, który może być przeznaczony na instalację fotowoltaiczną, bywa udzielany pod różnymi nazwami, ponieważ może mieć różne cele kredytowania, np.:

 • Zakup i montaż lub budowa innych instalacji opartych na energii odnawialnej jak pompa ciepła.
 • Modernizacja budynku pod kątem energetycznym związana z wymianą pieca.
 • Budowa większego obiektu opartego na energii fotowoltaicznej jak stacja ładowania pojazdów elektrycznych off-grid.

W takim przypadku kredyt na fotowoltaikę może być dostępny jako na przykład kredyt na odnawialne źródła energii lub modernizację energetyczną.

Jednak niezależnie od nazwy kredytu procedury wyglądają podobnie. Przede wszystkim klient musi mieć wycenę instalacji, na którą potrzebuje środków. Z tym dokumentem należy udać się do banku, gdzie uzyskujemy ofertę finansowania. Po otrzymaniu kredytu trzeba potwierdzić wydatek za pomocą faktur z dokonanej transakcji. Następnie klient spłaca pożyczoną kwotę w ratach przez określony okres.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ceny paneli słonecznych podlegają dość dużym różnicom, wynikają one m.in. z marki, technologii, gwarancji i typu urządzenia. W Polsce za urządzenie fotowoltaiczne z półki premium trzeba zapłacić od około 3 do 5 zł w przeliczeniu za 1 Wp. Całkowita cena paneli fotowoltaicznych może być także wyższa w przypadku urządzeń o zwiększonej mocy, przekraczającej 400 i 500 Wp. W takim przypadku można zapłacić około 1 tys. zł za moduł od producenta ze średniej półki. Natomiast cena paneli fotowoltaicznych ze średniej półki to koszt około 1,8-2,20 zł za 1 Wp dla urządzeń o mocy około 350 W. Całkowita cena takich urządzeń w zależności od marki wahać się może w granicach od 770 do 1 000 zł.

Panele fotowoltaiczne mają największy udział w cenach fotowoltaiki w 2022 roku. Jednak na kompletny zestaw fotowoltaiczny składają się również inne elementy jak:

 • falownik fotowoltaiczny;
 • przewody solarne;
 • konstrukcja montażowa;

Do tego trzeba doliczyć inne koszty jak ubezpieczanie czy monitoring instalacji.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku z usługą montażu to około 4-6,5 tys. zł za 1 kWp w zależności od mocy i wielkości systemu. Cena przeciętnej fotowoltaiki dla domu o mocy 3-6 kW to wydatek od 15 tys. do 28 tys. zł (źródło; https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-cena-2022/).

Jaki kredyt na fotowoltaikę?

Fotowoltaikę można nabyć w sprzedaży ratalnej. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy firma oferująca panele zajmuje się jednocześnie montażem i proponuje sprzedaż na raty. Takie wymagania spełnia niewiele firm na polskim rynku, ponieważ mało jest przedsiębiorstw mogących sobie pozwolić na opóźnione płatności. Klient może także zdecydować się na gotówkową płatność za montaż instalacji i ratalną spłatę kosztu paneli fotowoltaicznych.

Kredyt gotówkowy jest udzielany na dowolny cel, dlatego można go wziąć również na fotowoltaikę. Aby jednak takie finansowanie otrzymać, trzeba wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Dodatkowo zdarza się, że finansowanie takie może być mniej korzystne dla klienta, ponieważ z reguły kredyt gotówkowy jest droższy niż kredyt dedykowany fotowoltaice.

Kredyt inwestycyjny jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, jeśli dokonuje on większej rozbudowy swoich nieruchomości. Fotowoltaika podnosi wartość obiektu i ogranicza koszty związane z energią. Z tego powód może być potraktowana jako inwestycja w nieruchomość firmy. Dodatkowo przy tym zobowiązaniu nie jest wymagane prawo własności, wystarczy prawo dzierżawy wieczystej lub długoterminowy najem.

Dopłaty do fotowoltaiki

Konsumenci, którzy chcą zainstalować fotowoltaikę w swoim gospodarstwie, mogą skorzystać z następujących dopłat:

 1. Mój Prąd – od kwietnia 2022 roku można składać wnioski do programu Mój Prąd, który umożliwia sfinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznej. Program jest skierowany wyłącznie do osób fizycznych. W ten sposób sfinansować można przydomową instalację opartą na odnawialnych źródłach energii jak fotowoltaika lub mikrowiatrak. Dotacja jest bezzwrotna, można ją otrzymać dopiero po udowodnieniu poniesionych kosztów, zatem trzeba mieć wcześniej środki na inwestycję.
 2. Czyste powietrze – ten program także pozwala sfinansować połowę kosztów fotowoltaiki. Jest on przeznaczony dla osób fizycznych oraz dla firm, organizacji i jednostek samorządu terytorialnego. Środki można przeznaczyć na wymianę ogrzewania, modernizację budynku, pompę ciepła lub kolektor słoneczny. Dodatkowo w ramach programu można wnioskować o kredyt na fotowoltaikę. 50% inwestycji jest finansowana dotacją, a druga część jest spłacana jako kredyt.
 3. Pożyczki – dodatkowo w ramach takich programów jak Czyste Powietrze, Agroenergia (dla rolników) i Energia+ (dla firm) beneficjenci mogą otrzymać pożyczkę, która ma oprocentowanie 0%. Finansowanie można przeznaczyć na zakup i montaż fotowoltaiki, a potem spłacać je wygodnych ratach 0%. Aby skorzystać z takiej oferty, trzeba spełnić określone wymagania, np. brak zaległości podatkowych i zdolność kredytowa.

Kredyt na fotowoltaikę to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy jak sfinansować instalacji. Oszczędność na energii będzie rekompensować raty kredytu. Jeśli jednak spełniamy warunki programów, warto skorzystać z oferowanych dopłat. Dzięki temu inwestycja będzie bardziej opłacalna, a jej koszty będą mniejsze.