Kilka praktycznych porad, jak macie zachować się przed wzięciem kredytu hipotecznego? Co ułatwi uzyskanie kredytu? Jakie działania uniemożliwią zakup mieszkania, czy domu? Kiedy wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?

na co trzeba uważać przy kredycie hipotecznym

Wyjaśniamy krok po kroku.

 

Zdolność kredytowa a dodatkowe kredyty i karty

 

Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Jednak jednym z najpoważniejszych, jakie bierze bank pod uwagę, to Wasza historia kredytowa i to nie tylko obecna sytuacja i poziom zadłużenia, ale również przeszłość. To znaczy, czy kiedykolwiek mieliście problemy ze spłatą zobowiązań, czy przydarzyły się Wam jakiekolwiek incydenty z windykacją, rejestrem dłużników, czy komornikiem.

Po drugie, bank będzie badał, czy obecnie, to jest chwili składania wniosku o kredyt hipoteczny posiadacie jakieś inne zobowiązania kredytowe lub pożyczkowe.

I tutaj uwaga! Liczą się każde zobowiązania: zakup ratalny, kredyt gotówkowy, czy karta debetowa z limitem. To wszystko ma znaczenie. Jeżeli więc planujecie zakup domu i mieszkania na kredyt, to wstrzymajcie się z zakupem nowej lodówki na raty. A jeżeli jest już jakiś zakup niezbędny, to może lepiej pożyczyć od rodziców, czy rodzeństwa? Po drugie – nie przyjmujcie bez zastanowienia kart debetowych od banków i ich przedstawicieli. Nawet, jeżeli z nich nie korzystacie, to znacząco osłabiają Waszą zdolność kredytową. Bowiem bank uznaje, że macie je do dyspozycji, więc nie ma znaczenia, czy ich używacie, czy nie. Co więcej, nawet jeżeli złożycie wniosek o zamknięcie karty, to ta procedura trwa nawet do trzech miesięcy! Także uważajcie.

Po trzecie – zanim nie złożycie wniosku o kredyt hipoteczny to nie bierzcie kredytu gotówkowego na wkład własny. Najlepiej jest zapytać doradcę kredytowego – on podpowie Wam, kiedy będzie najkorzystniej dla Was wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny, a kiedy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Kolejność jest tutaj bardzo ważna i może mieć istotne konsekwencje.

kredyt hipoteczny

Praca szuka człowieka

 

Zmiana pracy niby nic takiego. Ba! Często zdarza się, że klienci na chwilę przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny dostali ofertę dużo lepszej pracy i większych zarobków. Szczęściarze!

Tylko trzeba wiedzieć, że bank tego entuzjazmu nie podzieli, przynajmniej nie od razu. To nie znaczy, że nie macie zmieniać pracy na lepiej płatną, ale musicie liczyć się z tym, że wiele banków będzie oczekiwało, aż przepracujecie u jednego pracodawcy miesiąc, a nawet dłużej, z reguły nawet do trzech miesięcy. No i umowa musi być oczywiście zawarta na czas nieokreślony. Umowa o pracę na okres próbny, czy czas określony dyskwalifikuje Was na starcie.

 

Kredyt dla przedsiębiorcy

 

Przedsiębiorca to brzmi dumnie. Ludzie przedsiębiorczy są zazwyczaj bardziej odważni i kreatywni, a co za tym idzie lepiej radzą sobie z sytuacjami trudnymi i niespodziewanymi. Tyle teorii, dla banków jednak klient – przedsiębiorca starający się o kredyt hipoteczny jest jednak mniej wiarygodny. Bank bardzo często oczekuje historii prowadzenia działalności gospodarczej nawet przez dwa lata. Z reguły wymagany okres to rok.

 

Kredyt hipoteczny a podatki

 

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i starasz się o kredyt na dom lub mieszkanie, to musisz wiedzieć, że nie wystarczy „jakoś tam” prowadzić biznesu. Trzeba to robić mądrze i wiarygodnie dla banku. Innymi słowy trzeba mieć dochody, płacić rzetelnie podatki i nie windować w sztuczny sposób kosztów przedsiębiorstwa. To bardzo ważne, bo przedsiębiorca, który na przykład kupuje różne rzeczy na działalność gospodarczą – chociażby samochód, może mieć potem problem, bo przychód to nie to samo co dochód. Prosta sprawa, a tak wiele osób o tym zapomina.

 

Zwolnienie lekarskie

 

Osoby składające wniosek o kredyt hipoteczny do banku muszą liczyć się z tym, że ten będzie brał pod uwagę, czy w chwili składania wniosku ni przebywali na zwolnieniu lekarskim. Odnotowuje ten fakt pracodawca na zaświadczeniu. Niestety osoby przebywające na zwolnieniu mają bardzo małe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego i nie ma tu znaczenia, że pobierają wynagrodzenie.

 

Reasumując – wyprawa po kredyt hipoteczny nie jest łatwa, ale można całą procedurę przejść sprawnie, jeżeli będzie się miało wsparcie dobrego doradcy kredytowego.