Myślisz o kredycie hipotecznym, albo prowadzisz firmę i chcesz wziąć kredyt na swoją działalność?  A może już masz kredyt i sam wiesz jak często skomplikowane są procedury jego otrzymania. Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś TAK, na pewno słyszałeś o zawodzie doradcy finansowego.  Ale kim on właściwie jest?

 

Na początku trzeba sobie jasno powiedzieć: doradca finansowy nie jest sprzedawcą. Jak sama nazwa mówi jest doradcą i jego głównym celem jest pomoc klientowi w wyborze odpowiedniego dla niego kredytu. O ile sprzedawcy czy pośrednikowi zależy głównie na sprzedaży produktów finansowych i zawieraniu umów kredytowych, to motywacją doradcy finansowego jest przekazanie merytorycznej wiedzy odnośnie finansów i przeprowadzenie klienta przez oferty i procedury bankowe.

 

Jak pisze Wikipedia:

Doradca Finansowy, według FECIF (The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries) to wszechstronnie wykształcony specjalista, którego celem jest ochrona majątku i bezpieczeństwo finansowe Klienta, poprzez analizę jego potrzeb, dobór produktów do realizacji celów finansowych, zapewnienie płynności finansowej oraz przygotowanie Klienta do skorzystania z usług instytucji finansowej. Doradca Finansowy nie jest Pośrednikiem Finansowym.”

 

Korzyści z współpracy z doradcą finansowym

Chodzenie od banku do banku w celu uzyskania pożyczki lub kredytu, a następnie wybór najlepszej dla siebie oferty nie jest takie proste jak się wydaje. Umowa kredytowa może mieć nawet kilkadziesiąt stron, zapisanych językiem nie zrozumiałym dla osoby, która jedyna styczność z finansami ma raz w miesiącu otrzymując wypłatę albo przekazując dokumenty do księgowości. Czasem jeden niewinnie brzmiący zapis w umowie kredytowej może w przyszłości rodzic negatywne skutki dla klienta. Właśnie w tym momencie wkracza doradca kredytowy którego zadaniem jest ochrona klienta, jego finansów i rzetelne poinformowanie o skutkach podpisania danej umowy.

Wynajmując doradcę finansowego możesz liczyć na:

  • – wiarygodną analizę Twojej sytuacji finansowej
  • – przygotowanie do bezpiecznego nabywania usług finansowych
  • – zidentyfikowanie i wyeliminowanie ryzyka
  • – reprezentowanie Twojego interesu, a nie instytucji finansowej

doradca finansowy kielce

Uczciwy doradca finansowy?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania usług doradców? Na pewno należy sprawdzić czy dany doradca jest niezależny, oraz czy ma wiedzę poparta certyfikatami. Nie zapomnij sprawdzić jakie ma doświadczenie i opinie od klientów. Pamiętaj: doradca ma być Twoim przewodnikiem w świecie finansów i w pierwszej kolejności zabezpieczyć Twój interes.