Jak sprawdzić numer księgi wieczystej? Co się w niej znajduje i na co zwrócić uwagę? Co oznacza numer księgi wieczystej? Jak ją przeglądać?

 

Kupujesz mieszkanie lub inną nieruchomość? Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zbadać jej stan faktyczny, ale nie zapominaj też o stanie prawnym. Jeżeli tego nie zrobisz lub zrobisz to źle, to może Cię to bardzo dużo kosztować. Niejeden kupujący płakał po transakcji, ponieważ nie zweryfikował nie tyle hipoteki, co różnych innych praw osób trzecich do nieruchomości, jak chociażby prawa dożywocia.

Księga wieczysta jest niezbędnym źródłem, aby zweryfikować stan prawny nieruchomości. Posiada ona rękojmię prawdziwości, to znaczy uznaje się, że stan prawny nieruchomości jest taki, jak wykazany w księdze. Jeżeli ktoś uważa, że stan faktyczny odbiega od zapisów zawartych w księdze, to powinien wytoczyć powództwo do sądu powszechnego przeciwko właścicielowi.

Najważniejszym, pierwszym krokiem do zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości jest ustalenie numeru księgi wieczystej.

kredyt hipoteczny

Czym jest księga wieczysta?

 

Księga wieczysta, to tak naprawdę metryka danej nieruchomości, dokument prowadzony
w formie papierowej i elektronicznej przez sąd wieczysto-księgowy, czyli tak naprawdę wydział sądu rejonowego ds. ksiąg wieczystych. Księga jest prowadzona w sposób ciągły dla danej nieruchomości, są tam odnotowywane wszelkie fakty prawne, które wpływają na jej status, jak informacja o właścicielach, hipotece, czy służebności.

Co zawiera księga wieczysta?

 

Zawartość ksiąg wieczystych reguluje ustawa z 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Księga jest podzielona na cztery działy:

Okładka – tu znajdziesz oznaczenie księgi i jej numer oraz nazwę sądu, który ją prowadzi oraz rodzaj nieruchomości, jakiej dotyczy.

Dział I – prawa związane z nieruchomością, jej położenie i przeznaczenie, opis oraz powierzchnia. Dane pochodzą z katastru nieruchomości.

Dział II – własność i użytkowanie wieczyste.

Dział III – tu znajdziesz informacje odnoszące się do praw, roszczeń i ograniczeń,
z wyłączeniem hipotek i roszczeń dotyczących hipotek.

Dział IV – zawiera informacje związane z hipoteką, w niej znajdziemy wpisy dotyczące hipoteki i roszenia z nimi związane.

 

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

 

Instytucje

 

Najprościej oczywiście zapytać właściciela, ale są takie okoliczności, które uniemożliwiają to. Posiadając jedynie adres nieruchomości możemy w takim przypadku udać się albo do sądu rejonowego, do wydziału ksiąg wieczystych albo do urzędu gminy lub starostwa do wydziału dokumentacji geodezyjnej lub kartograficznej. Ma to jednak swoje minusy – należy liczyć się z czasem oczekiwania, nie załatwimy tego od ręki. Poza tym, w obu powyższych przypadkach wniosek o udostępnienie numeru księgi wieczystej należy uzasadnić wykazując interes prawny.

 

Księga wieczysta on-line

 

Numer księgi wieczystej można również sprawdzić za pomocą nowoczesnych aplikacji. Jednakże należy pamiętać, że są one kosztowne. Jedno wyszukanie często wynosi nawet kilkadziesiąt złotych. Portale te nie zawsze są także precyzyjne, więc należy dobrze się zastanowić.

 

Co zawiera numer księgi wieczystej?

 

Budowa numeru księgi wieczystej na pierwszy rzut oka wydaje się być skomplikowaną. Jednakże numer ten zawiera szereg podstawowych informacji.

Na przykład KI1L/ 00000179/7 należy rozumieć tak:

  • KI1L, to kod wydziału ksiąg wieczystych, w którym została założona księga wieczysta dla nieruchomości. W tym przypadku, KI, to Sąd Rejonowy w Kielcach, a 1L, oznacza wydział ksiąg wieczystych SR w Kielcach.
  • 00000179, to właściwy numer księgi wieczystej,
  • 7, to cyfra kontrolna.

Większość ksiąg wieczystych została już zdigitalizowana, lecz zdarza się, że tak się jednak nie stało i wówczas pozostaje wizyta w sądzie.

 

 

Pamiętaj – weryfikacja zawartości księgi wieczystej to pierwszy krok po obejrzeniu mieszkania. Nie kupuj kota w worku!