Koronawirus odcisnął duże piętno na wszystkich obszarach życia społecznego i w związku z tym Związek Banków Polskich ogłosił plan wsparcia w którym jest zawarta możliwość odroczenia spłat kredytów i leasingów na 3 miesiące. Poniżej podajemy listę banków w których można zawiesić spłatę i na jakich zasadach.

 

Lista i informacje będą aktualizowane na bieżąco – zachęcamy do regularnego odwiedzania tego artykułu.

jak zawiesić spłatę raty w banku

BANKZAWIESZENIE RATKRYTERIUMCO NALEŻY ZROBIĆ?
mBank6 miesięcy – odroczenie spłaty kapitałuWszystkie zobowiązania ratalneZłożyć wniosek w bankowości internetowej
INGOd 3 do 6 miesięcy – odroczenie spłaty kapitału lub do wyboru – kapitału i odsetekKlienci firmowi i indywidualniWniosek o odroczenie będzie można składać od przyszłego tygodnia w bankowości internetowej
PKO3 miesiące – kapitał + odsetkiNIE DOTYCZY:
-Kredyt mieszkaniowy „Rodzina na swoim”

-Osób które zalegają ze spłatą
Jeśli chcemy zawiesić trzy raty pożyczek, możemy to zrobić składając jeden wniosek. Ale w przypadku pożyczek lub kredytów hipotecznych wniosek zadziała tylko na odroczenie jednej raty, a więc trzeba będzie złożyć trzy wnioski (najpóźniej na 3 dni przed terminem spłaty raty). Wszystko załatwimy w bankowości internetowej.
Citi Handlowy3 miesiące – pełna rataPożyczki gotówkowe oraz kredyty hipoteczneKlient musi wypełnić wniosek wraz z deklaracją o pogorszeniu sytuacji finansowej w związku z panującą epidemią.
Bank MilenniumOd 1 do 3 miesięcy – odroczenie spłaty całej ratyZawieszenie spłaty rat pożyczek gotówkowych i kredytów hipotecznychTelefonicznie w TeleMillennium
BNP Paribas3 miesiące lub 6 miesięcy3 miesiące – cała rata
6 miesięcy – zawieszenie rat kapitałowych
Wniosek o odroczenie można złożyć za pośrednictwem formularza internetowego, dostępnego na stronie banku pod adresem bnpparibas.pl/odroczenierat
Santander Bank PolskaOd 3 do 6 miesięcy – odroczenie spłaty kapitałuDotyczy wszystkich kredytów ratalnychWnioski o „wakacje kredytowe” można składać przez telefon, a wkrótce ma to być możliwe w bankowości internetowej.
Idea BankOd 1 do 6 miesięcy – odroczenie spłaty kapitałuDotyczy wszystkich kredytów spłacanych terminowoPobrany wniosek ze strony banku, należy wydrukować, podpisać, zeskanować i wysłać na mail wakacje.kredytowe@ideabank.pl
Pekao3 miesiące – do wyboru przez klienta – albo pełne raty, albo raty odsetkoweUmowy kredytowe, leasingowe, faktoringoweZłożyć wniosek w bankowości internetowej
Raiffeisen3 miesiące – cała rata kredytuWszystkie zobowiązania ratalneZłożyć wniosek w bankowości internetowej, lub przez infolinię
Nest Bank3 miesiące – odroczenie spłaty kapitałuWszystkie zobowiązania ratalneZłożyć wniosek w bankowości internetowej, lub listownie
Credit Agricole6 miesięcy – cała rata kredytuKredyt konsumencki, hipoteczny, firmowyZłożyć wniosek przez Internet, lub listownie
Bank Ochrony ŚrodowiskaMożliwość zawieszenia spłaty do 3 rat kapitałowych, bez możliwości wydłużenia okresu kredytowaniaWarunek: brak zaległości w spłacie na dzień złożenia wniosku.Dyspozycję można złożyć za pośrednictwem bankowości internetowej, Call Center (801 355 455 lub 22 543 34 34) lub w placówce bankowej.

Prolongata a karencja – co to jest?

  • Prolongata to zawieszenie spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej, co oznacza że Klient w ustalonym okresie nie płaci żadnej raty.
  • Karencja to zawieszenie spłaty raty kapitałowej, co oznacza że Klient na bieżąco w terminach płatności spłaca wyłącznie ratę odsetkową.

Jak zawiesić spłatę rat w BNP Paribas?

Bank wprowadził trzymiesięczne wakacje kredytowe, z których mogą skorzystać klienci banku – indywidualni jak również przedsiębiorcy.

Wnioskować o odroczenie spłaty można bez wychodzenia z domu poprzez stronę internetową banku. Wystarczy sam wniosek, bez dodatkowych dokumentów. Złożenie wniosku jest bezpłatne.

 

Zawieszenie spłaty rat w mBank

Aż do 6 miesięcy można zawiesić spłatę w mBanku. Może to zrobić każdy klient – nie ważne czy jest konsumentem czy przedsiębiorcą. Jednak w tym przypadku zawieszeniu podlega wyłącznie część kapitałowa raty. Zgodnie z harmonogramem trzeba będzie spłacać same odsetki.

Wniosek można składać przez system transakcyjny mBanku. Rozpatrzenie jest bezpłatne i nie potrzebne będą dodatkowe dokumenty

 

PKO Bank Polski i zawieszenie spłaty rat

Na pierwszy rzut poszły kredyty hipoteczne – w 2020 roku można skorzystać z wakacji kredytowych przez 3 miesiące. Jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe jest możliwość zawieszenia spłaty wyłącznie dla osób które nie korzystały z tego rozwiązania wcześniej przy pożyczce którą chciał zawiesić. Można to zrobić wyłącznie raz na jedną pożyczkę. Wniosek składamy bezpłatnie przez serwis internetowy iPKO.

Bank pracuje także nad opracowaniem rozwiązań które pomogą przedsiębiorcom, a chodzi tu o kredyty odnawialne, faktoring oraz leasing, a szczegóły poznamy niebawem.

Jak zawiesić spłatę w ING Bank ?

ING jest jednym z banków w którym rozwiązania dotyczące zawieszenia spłaty pojawiły się bardzo szybko. Już od 13 marca automatycznie przedłużają się kredyty odnawialne na następne 3 miesiące. Bank informuje, że pracuje nad ułatwieniami dla klientów indywidualnych – szczegóły wkrótce.

Zawieszenie spłaty rat w Santander Polska

W tym banku wszelkie rozwiązania są dopiero opracowywane, wiemy jednak że klienci indywidualni otrzymają aż 6 miesięcy odroczenia spłat, podobnie ja małe i średnie przedsiębiorstwa. Duże przedsiębiorstwa do 3 miesięcy. Santander pracuje nad tym aby wniosek można było złożyć bez wychodzenia z domu.