Jak zweryfikować wiarygodność dewelopera? Czy dzisiejsze inwestycje mieszkaniowe są bezpieczne? Jak zminimalizować ryzyko? Czy prawo deweloperskie chroni klienta, czy dewelopera?

 

Odpowiadamy…

 

Kto z Was nie marzy o fajnym mieszkanku prosto od dewelopera? Takim, w którym jeszcze nikt nie mieszkał, wszystko można urządzić od nowa, bez żadnych poprawek, czy remontów?

Brzmi dobrze – prawda?

Niestety, aby tak było, należy kupi mieszkanie od rzetelnego dewelopera. No właśnie i jak to zrobić, by było skutecznie i szybko?

Jak sprawdzić dewelopera

Sprawdzamy dewelopera

 

Zakup mieszkania ma niestety to do siebie, że bardzo często emocje przesłaniają nam racjonalne myślenie. To duży błąd. Jeżeli kupujemy mieszkanie w tzw. „nowej inwestycji” to ważne będzie podjęcie małego, ale znaczącego wysiłku, by potem nie płakać.

Od kiedy obowiązuje ustawa z 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu, zwana ustawą deweloperską, to trzeba przyznać, że wolna amerykanka na rynku nowych inwestycji skończyła się. Jednakże nie można nie być ostrożnym.

Jeżeli wybraliśmy już mieszkanie, obejrzeliśmy prospekt i wynegocjowaliśmy atrakcyjne warunki (standard lub cenę), to teraz jeszcze zweryfikujmy dewelopera.

Najpierw zajrzyjmy do Google – nikt tyle nie wie, co Internet. Przeczytajmy opinie, sprawdźmy, czy nasz deweloper już wykonał jakieś inwestycje, czy dopiero debiutuje na tym rynku. Przeczytajmy komentarze w social mediach, ponieważ one są najbardziej aktualne.

Warto popytać znajomych, czy znają, a jeśli tak, to czy polecają danego dewelopera. Najlepiej zapytać w tych inwestycjach, w których skończyła się rękojmia. Zapytaj, czy deweloper szybko i bezproblemowo usuwa usterki i przyjmuje reklamacje, dowiedz się jakiego rodzaju są ewentualne usterki. To ważne, bo może jest to źle położona instalacja w całym budynku i będzie duży problem, a może okna źle są osadzane. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj.

 

Zweryfikujmy prospekt i umowę, jaką nam przekazał deweloper. W umowie należy zwrócić uwagę na takie zapisy, jak te odnoszące się do kwestii:

  • przeniesienia praw lokalu,
  • odbioru lokalu,
  • transz wpłat,
  • zasad udzielenia rękojmi,
  • standardu wykończenia,
  • kary w przypadku nieotrzymania kredytu hipotecznego,
  • kary za opóźnienie odbioru,
  • data zakończenia budowy.

 

 

Wszystko to ma wielkie znaczenie na przyszłość. Nadmiar niekorzystnych dla nabywcy zapisów może świadczyć na niekorzyść dewelopera.

Warto także sprawdzić, czy inwestycja jest finansowana kredytem, czy też nie. Istotną informacją jest, ile mieszkań już zostało sprzedanych.

kredyt hipoteczny

Plan zagospodarowania terenu

 

W razie zakupu mieszkania w nowej inwestycji nie obejdzie się bez wizyty w urzędzie gminy/dzielnicy. Należy zweryfikować lokalizację. Sprawdźcie, czy obok nie będą powstawały inne inwestycje, czy działka ma dostęp do drogi, czy tylko służebność, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Dowiedzcie się, czy w pobliżu nie staną budynki i miejsca użyteczności publicznej, jak przystanki autobusowe, boisko, czy pasaż handlowy lub duży parking.

Zweryfikujcie także księgę wieczystą działki, na której powstaje nieruchomość.

 

Weryfikacja biura projektowego i wykonawcy

 

Zapytaj dewelopera, kto projektuje inwestycję. Potem zweryfikuj także biuro. Zdarza się, że na planie wszystko wygląda dobrze, a w rzeczywistości biuro projektowe nie podoła wyzwaniom i powstają niesnaski i pretensje. Dowiedz się więc zawczasu, czy biuro jest wiarygodne. Pamiętaj, aby ustalić, kto tak naprawdę jest wykonawcą: deweloper, czy podmiot zewnętrzny. Nie ma co ukrywać, że lepiej jeżeli to deweloper jest również generalnym wykonawcą.

 

Kończąc, nie wstydź się pytać i prosić o informacje, które są Ci niezbędne, aby mieć pełny obraz inwestycji. Pamiętaj, to są Twoje pieniądze i musisz o nie dbać. Na szczęście nierzetelnych deweloperów jest na rynku coraz mniej – rynek zweryfikował tych mniej sumiennych, ale to nie usprawiedliwia Twojej beztroski. Jak zweryfikować dewelopera – pytać, szukać i być przy tym skrupulatnym.