Jak skorzystać z dopłaty MDM jeszcze w 2016 roku.

Jak być może wiesz limit dopłat został wyczerpany zarówno na rok 2016 jak i na 2017 jeżeli chcesz uzyskać dopłatę z puli z 2017 roku ale jeszcze w 2016 chcesz sobie zablokować dopłaty.

Sprawa wygląda następująco: Możesz nadal skorzystać z dopłaty MDM jeżeli:

Złożysz wniosek o kredyt jeszcze w 2016 roku ale dopłata dofinansowania zostanie zrealizowana w 2018 roku czyli musisz ustalić także z deweloperem/sprzedawcą nieruchomości, że część środków dostanie dopiero w 2018 roku.

Lub złożysz wniosek z początkiem roku 2017 i dopłata także może być wypłacona jeszcze w 2017 roku. Przy czym musisz pamiętać, że środki mogą się szybko wyczerpać bo chętnych najprawdopodobniej będzie wielu.

Reasumują jeżeli mamy do czynienia z budową mieszkania z deweloperem to w wielu przypadkach akt notarialny może odbyć się w 2018 rok bo proces budowy może potrwać nawet wiele miesięcy o tyle na rynku wtórym (używane mieszkania) może być problem ze sfinalizowaniem zakupu z zapłatą w 2018 roku bo któż będzie chciał czkać ponad rok na pieniądze. Z uwagi na to, że dopłata bezwzględnie ma trafić do sprzedającego, jeżeli mamy zaufanie do strony sprzedającej możemy zawrzeć osobną umowę i wartość dopłaty zapłacić sprzedającemu już dziś a umówić się z nim, że w przypadku jak dopłaty spłyną mu na konto on odda nam te środki. Dzięki temu będzie on bardziej chętny sprzedać mieszkanie bo na część zapłaty nie będzie musiał czekać miesiącami ale musimy pamiętać w takiej sytuacji o zaufaniu i możliwych negatywnych konsekwencjach nieoddania środków z dopłaty przez sprzedającego nieruchomość.