W ostatnim czasie na polskim rynku zadebiutował nowy bank – Aion Bank. Jego oferta skierowana do inwestorów ma przybliżyć polski rynek inwestycyjny do zachodnich standardów. Aion Bank to dzieło Wojciecha Sobieraja, który był twórcą i wieloletnim szefem Alior Banku.

 

Aion Bank ma być w pełni mobilnym bankiem, wszystkie jego produkty i usługi będą dostępne w aplikacji. Konto można założyć z poziomu telefonu, a po zalogowaniu – bezpiecznie zarządzać swoimi interesami. W ramach swoich usług bank dostarcza nie tylko atrakcyjne konta oszczędnościowe, ale również robodoradztwo, czyli zautomatyzowaną usługę inwestowania w ETF-y.

 

Robodoradztwo inwestycyjne istnieje już od dekady, jednak dopiero od niedawna cieszy się szerszym zainteresowaniem klientów. W Polsce przełom w tym sektorze nastąpił dopiero w 2020 roku, co było związane z radykalną obniżką stóp procentowych i rosnącą inflacją. To one stały się dla inwestorów motywacją do poszukiwania nowych sposobów inwestowania. W tym okresie wiele osób zaczęło inwestować na giełdzie, wielu z nich przy tej okazji zdecydowało się skorzystać ze wsparcia sztucznej inteligencji, czyli właśnie robodoradców inwestycyjnych.

 

Automatyczne inwestowanie w ETF-y

 

Zamysł robodoradztwa inwestycyjnego polega na tym, że decyzje w zakresie inwestowania środków podejmuje specjalnie zaprojektowany algorytm. To tzw. inwestowanie pasywne, które wymaga od klienta minimalnego zaangażowania przede wszystkim na początku korzystania z usługi. W Aion Banku automatyczne inwestowanie ogranicza się do ETF-ów, czyli do funduszy indeksowych. Jednak w przypadku robodoradztwa jest to najczęściej standardem, ponieważ z założenia usługa ma być tania, prosta i zrozumiała dla każdego inwestora.

 

Inwestując poprzez Aion Bank, lokujemy kapitał w zagraniczne fundusze ETF, które inwestują wyłącznie w akcje i obligacje. W ten sposób nie kupujemy pojedynczych akcji czy obligacji, ale nabywamy jednostki danego funduszu EFT. Dzięki temu możemy wypracować taki sam zyski lub stratę, jak indeks akcyjny lub obligacyjny, który jest przez ten ETF naśladowany. Wynik inwestora będzie na  poziomie średniej rynkowej i, jak pokazują statystyki, może być lepszy od wyniku osiąganego przez inwestorów, którzy samodzielnie inwestują na giełdzie. Jednak decydując się na taką inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko walutowe, ponieważ konto prowadzone jest w euro.

 

Inwestycyjne menu Aion Banku – co w nim znajdziemy?

 

W inwestycyjnym menu Aion Banku znajdziemy notowane na zachodnioeuropejskich giełdach fundusze znanych podmiotów, które są zarejestrowane w Luksemburgu i Irlandii. Nie ma tu funduszy amerykańskich oraz polskich.

 

Przykładowe ETF-y, z których komponowane są portfele klientów Aion Banku, to:

 

 1. Obligacje:

 

 • rządowe – Vanguard EUR Eurozone Govement Bond UCITS EFT Accumulating;
 • powiązane z inflacją – Xtrackers Global Inflation – Linked Bond UCITS ETF 5C, Lyxor Euro Goverment Inflation Linked Bond (DR) UCITS ETF – Acc;
 • korporacyjne – Vanguard USD Corporate Bond UCITS ETF Acucumulating.

 

 1. Akcje globalne:

 

 • Wielka Brytania – iShares Core FTSE 100 UCITS ETF GBP (Acc);
 • Azja, bez Japonii – Vangurd FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF Acc;
 • rynki wschodzące – Vanguard FTSE Emerging Makets UCITS ETF Acc;
 • Europa bez Wielkiej Brytanii – Vanguard FTSE Developed Europe ex UK UCITS ETF (EUR) Accumulating;
 • Japonia – Lyxor Core MSCI Japan (DR) UCITS ETF – Acc;
 • USA – iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc);
 • cały świat – iShares MSCI ACWI UCITS (Acc).

 

 1. Akcje tematyczne:

 

 • cyfryzacja – SPDR MSCI Word Technology UCITS Acc;
 • ochrona zdrowia – SPDR MSCI Word Heath Core UCITS Acc;
 • czysta energia – Invesco Global Clean Energy UCITS ETF Acc;
 • robotyka i sztuczna inteligencja – iShares Autoamtion & Robotics UCITS ETF.

 

Aion Bank i gotowe pakiety

 

Korzystając z usług Aion Banku nie ma możliwości stworzenia własnego portfela inwestycyjnego i wybierania do niego pojedynczych ETF-ów w wybranych proporcjach. W ofercie tego banku zdecydować się można tylko na gotowe rozwiązania. Obecnie dostępne są trzy opcje:

 

 • Globalne inwestycje – obligacje strefy euro oraz akcje dużych spółek; 9 wariantów alokacji różniących się udziałami akcji i obligacji.
 • Tarcza inflacyjna – obligacje państw i korporacji o wysokim ratingu; 1 wariant alokacji.
 • Nowa Rzeczywistość – ETF-y sektorowe, związane z nowymi technologiami.

 

Do poszczególnych wariantów klient jest dopasowywany za pomocą ankiety. Po jej wypełnieniu klient otrzymuje uproszczony profil inwestora (konserwatywny, umiarkowany, dynamiczny) lub informację, że inwestowanie nie jest dla niego odpowiednie. Korzystając z usług Aion Banku, można otworzyć wiele portfeli oraz zmieniać poziomy alokacji aktywów na inne niż te sugerowane przez bank.

 

Minimalna kwota, jaką można zainwestować poprzez Aion Bank, to 20 euro. Serwis nie jest dedykowany inwestycjom krótkoterminowym, ponieważ środki są inwestowane tylko dwa razy w tygodniu na jego początku i końcu. Obecna wersja aplikacji nie ma także możliwości zadeklarowania stałych wpłat na nasz rachunek, każdą operację trzeba przeprowadzić osobno. Bez udziału klienta Aion będzie dokonywał tylko rebalansowania portfela, tak aby był zgodny z pierwotnym założeniem.

 

Nowoczesne inwestowanie z Aion Bankiem

 

Wyróżnikiem oferty Aion Banku jest nowoczesne podejście do kosztów. W przeciwieństwie do rynkowego standardu proponowanego w domach maklerskich, według którego za zlecenia inwestycyjne pobierana jest prowizja procentowa lub nominalna albo odpowiedni procent aktywów, w przypadku propozycji Aion Banku mamy do czynienia z  „inwestycyjnym abonamentem”, takim jak płacimy np. za Netflix. Dla posiadaczy darmowego planu Light dostęp do platformy Globalne Inwestycje możliwy jest dopiero po wpłaceniu 19,99 zł miesięcznie, wykupieniu planu Smart za 29,99 zł miesięcznie lub All-inclusive za 49,99 zł miesięcznie. Jednak warto wiedzieć, że jest to jedyna opłata pobierana od klienta, nie ma dodatkowych kosztów, np. za składanie zleceń.

 

Oferta Aion Banku może nie dokona rewolucji w sposobie inwestowania Polaków, ale ma wiele plusów i może zachęcić do inwestycji zwłaszcza inwestorów nielubiących dużego ryzyka inwestycyjnego. Szybka i prosta rejestracja, a do tego globalne inwestycje to coś, czego od dawna brakowało na polskim rynku inwestycyjnym.