Właściciele mieszkań często nie przygotowują ich na wizytę potencjalnych klientów zainteresowanych wynajmem, przez co albo długo szukają nowego lokatora, albo wynajmują je po niższej cenie niż by mogli. Dowiedz się z poniższego artykułu jak bez większych inwestycji przygotować mieszkanie, aby je korzystnie wynająć.

Najczęstsze mankamenty mieszkań do wynajęcia:

– brzydki zapach (nie wyrzucone śmieci, tytoń)

– brudne podłogi, okna, ściany

– bałagan w przedpokoju (pozostawione buty, dużo ubrań wiszących na wieszakach)

– brudna łazienka (brodzik, wanna, zacieki)

– bałagan w kuchni (niedoczyszczone blaty, sprzęt AGD, przykry zapach z lodówki)

– niekompletne oświetlenie

– uszkodzone meble

– niepasujące meble, elementy w mieszkaniu

– za dużo niepotrzebnych dodatków

To wszystko składa się na wizerunek mieszkania i to jak będzie je odbierał potencjalny wynajmujący. Przed przyjmowaniem klientów – warto na samym początku dokładnie wysprzątać mieszkanie. Największą uwagę trzeba zwrócić na podłogi, okna i ściany – potencjalny klient po wejściu do mieszkania musi czuć świeżość – to zagwarantuje nam pierwsze dobre wrażenie, a pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Takie mankamenty są możliwe do usunięcia przez właściciela w ciągu 1-2 dni, bez dodatkowych kosztów (nie licząc poświęconego czasu i zakupu środków czystości).

Jak dobrze przyjąć klienta w mieszkaniu do wynajęcia?

Przed wizytą potencjalnego wynajmującego należy pamiętać o dokładnym przewietrzeniu mieszkania, ale też aby podczas wizyty w lokalu była komfortowa temperatura w granicach 20-22 stopni. Należy wyłączyć telewizor, lub radio i wszystkie urządzenia które mogą rozpraszać klienta. Dobrze pozostawić klientowi kolejność oglądania, aby mógł poczuć się swobodnie.

Jeśli chcemy wynająć mieszkanie drożej, trzeba się liczyć z większymi inwestycjami.

Odświeżenie mieszkania to przede wszystkim ściany. Warto je pomalować w modnych kolorach jakimi ostatnio jest biel i różne odcienie szarości. W przypadku malowania – nie warto oszczędzać na farbach i kupować najtańszych. Obecnie wiele farb pozwala na późniejsze ich mycie, co zapewnia nawet 2 razy dłuższą eksploatację w porównaniu do najtańszych farb.

jak przygotować mieszkanie do wynajęcia

Najważniejsze i najdroższe w remoncie pomieszczenia to łazienka i kuchnia. Tu trzeba liczyć się z kosztem sprzętu AGD, armatury jak i wyposażenia łazienki. Warto również pomyśleć o podłogach. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, ale w przypadku mieszkania na wynajem, najlepiej sprawdzą się panele podłogowe – są relatywnie tanie i bardzo szybkie do położenia. Zalecane są panele o większej klasie ścieralności. Im większa klasa – tym dłużej powinna wytrzymać podłoga.

Każdą taką inwestycję należy na samym początku skalkulować, czyli czy będzie się nam to opłacać i jak remont może wpłynąć na nasze zyski z wynajmowanego mieszkania.