Nowoczesna bankowość – darmowa, szybka i elastyczna. Konto osobiste bez dodatkowych opłat? Prosta, a zarazem funkcjonalna platforma inwestycyjna? Płatności za granica bez prowizji? To wszystko oferuje nowy Aion bank – debiutant na polskim rynku finansowym.

 

Przeczytajcie, a może zaoszczędzicie w najbliższym czasie trochę pieniędzy.

 

Nowy bank w Polsce

 

Aion bank, to bank z kapitałem belgijskim i prywatnym w zgromadzonym w ramach privet equity Warburg Pincus. Wystartował przed pandemią, działa od lutego 2020 roku, a w Polsce jest obecny od maja 2021 roku (wtedy otrzymał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego).

 

Aion bank jest całkowicie internetowy, to znaczy, że w Polsce i Europie nie posiada on żadnego oddziału kasowego do obsługi klienta indywidualnego – jedyny oddział (nie kasowy) w Polsce mieści się w Warszawie przy ul. Dobrej 40 – dyrektorem jest Wojciech Sobieraj, założyciel Alior Banku.

 

Konto osobiste bez opłat

 

Czym charakteryzuje się Aion bank? Przede wszystkim nowoczesnością! W pełni tego słowa znaczeniu. Funkcjonuje on w oparciu o  najnowszą technologię i platformę Vodeneo Cloud Platform. W ogóle specjaliści określają Aion bank, jako połączenie bankowości i fintechu, bowiem zaproponował on rozwiązania proste, elastyczne i odpowiadające potrzebom konsumentów. A przynajmniej tak się wszystko zapowiada.

 

To bank dl klasy średniej, swoje usługi oferuje on w trzech programach taryfowych:

 • Light – bezpłatnie
 • Smart – 29 zł/mies.
 • All Inclusive – 49 zł/mies.

 

Każdy z programów uczestnictwa, jak nazywa się taryfy w regulaminie banku charakteryzuje się tym, że jest skierowany do nieco innego klienta. Ale co jest fajne – bank nie ukrywa, że program All inclusive nie jest dla każdego.

 

Jaka jest wspólna cecha wszystkich trzech taryf – szybkość! Tak szybkość, bo Aion bank, to jedyny w Polsce bank, który umożliwia założenie konta osobiste w kilkanaście minut. Potrzebujesz do tego jedynie smartphona lub tabletu.

 

Jak wygląda założenie konta w Aion banku?

 

Jak już powiedziałem – potrzebujesz smartphona lub tabletu z możliwością dzwonienia i odbierania smsów oraz z dostępem do Internetu. Następnie musisz wejść na stronę aion.eu. Klikasz „załóż konto osobiste”, podajesz numer telefonu i po chwili otrzymujesz link do pobrania i zainstalowania mobilnej aplikacji. Instalujesz ją, potwierdzasz swoją tożsamość dowodem osobistym lub paszportem i oczekujesz na sprawdzenie. Weryfikacja jest szybka, a po pozytywnym jej wyniku masz już swoje konto osobiste.

 

Uwaga! Nie ma żadnych kurierów, podpisów, czy wizyt w oddziałach banku. Co więcej, co jest najważniejsze – aplikacja mobilna ma wszystkie funkcjonalności potrzebne do korzystania z niej. To jest właśnie rewolucja. Inne banki, oferujące bankowość mobilną bardzo często dają swoim klientom aplikacje, które zawierają dużo mniej możliwości niż desktopowa wersja, czyli logowanie na stronę za pomocą komputera lub laptopa.

 

Masz już dostęp do aplikacji Aion banku, to teraz przyjrzyjmy się programom taryfowym. Jest ich tylko trzy i jak zapewnia bank, każda z nich jest dedykowana dla odpowiedniej grupy odbiorców, tak by każdy znalazł cos dla siebie.

Program LIGHT w Aion banku

 

Program członkowski LIGHT, to propozycja dla najmłodszych osób, które potrzebują swojego pierwszego konta osobistego w pełni za darmo i bez żadnych ukrytych opłat. To opcja dla osób z niższym dochodem, ale otrzymujemy szybki i elastyczny produkt finansowy z możliwością rozbudowy i w każdej chwili możemy przejść na plan wyższy.

Co otrzymasz w ramach taryfy LIGHT?

 • konto – 0 zł,
 • karta cyfrowa – 0 zł,
 • przelew internetowy – 0 zł,
 • wypłaty w bankomacie – 0 zł do 900 zł/mies.

 

Plan LIGHT jest jednak pozbawiony takich opcji, jak przelewy natychmiastowe, kartę cyfrową otrzymasz za zero złotych, ale za jej fizyczny odpowiednik będziesz musiał zapłacić jednorazowa 11,99 zł, wypłaty w bankomacie bez limitu, to koszt 9,99 zł za miesiąc. Pozostałe usługi bankowe, jak platforma inwestycyjna lub oszczędności są dodatkowo płatne lub niedostępne.

Ale pamiętaj, to świetny program, by przekonać się do Aion banku i szybko zmienić program na taryfę SMART

 

 

Program SMART – optymalne rozwiązanie

 

Zazwyczaj tak jest, że usługa oferowana w cenie środkowej jest skierowana do klienta docelowego i jednocześnie jest najszerzej targetowana. Nie inaczej jest tym razem. Program SMART, to rozwiązanie, które Aion bank będzie chciał zdominować rynek, większość jego klientów docelowo ma zainteresować się tą opcją i dlatego jest ona dostępna w bardzo dobrej cenie i posiada dużo więcej opcji od programu LIGHT. Porównajmy zatem…

Program SMART możesz posiadać w ramach miesięcznej opłaty w wysokości 29 zł. Jest to kwota bardzo przyzwoita, zwłaszcza, że jeżeli chcielibyście wykupić w programie LIGHT wypłaty bez limitu i dostęp do platformy inwestycyjnej, to właśnie zapłacicie 29 zł. A w SMART macie to za darmo i jeszcze kilka bonusów.

Podstawowa zaleta programu SMART, to konto oszczędnościowe bez limitów (minimalnego i maksymalnego)!

 

Co otrzymasz w ramach programu SMART?:

 • konto osobiste – 0 zł,
 • karta cyfrowa lub/i fizyczna – bez opłat.
 • przelew internetowy – 0 zł,
 • wypłaty w bankomacie – 0 zł bez limitu
 • przelewy zagraniczne – 0 zł,
 • wypłaty w bankomatach zagranicznych – 0 zł,
 • konto oszczędnościowe – 1,25% (złotówkowe) i 0,75% (euro),
 • dostęp do platformy inwestycyjnej – bezpłatnie.

 

Niestety w programie SMART nie ma przelewów natychmiastowych. Sesje wychodzące są o 9:10, 13:10 i 15:10. A przychodzące o 10:30, 14:30 i 16:30.

 

Pogram taryfowy All-Inclusive – wszystko co oferuje Aion bank w jednym miejscu i bez opłat

 

Program All inclusive jest przeznaczony dla klienta Premium Aion banku, ale trzeba od razu zauważyć, że klient te nie będzie musiał ponosić olbrzymich kosztów. Za niecałe pięćdziesiąt złotych otrzymacie dostęp do pełnej bankowości mobilnej oraz produktów dodatkowych, jak Aion Globalne Inwestycje (oparta o krótką ankietę online), konto walutowe (i możliwość płatności za granicą bez opłat), MoneyMax (Aion zakupy, Aion Ochrona online, Aion rachunki online).

To program dla klienta świadomego, który ma pieniądze i potrafi je liczyć. Chce inwestować i jednocześnie zaoszczędzić na kosztach stałych. Nie jest on przeznaczony dla studentów, czy osób, które mają swoja pierwszą pracę w życiu. To typowy program dla klasy średniej, ponieważ oferuje dużo więcej od banku, niż tylko i wyłącznie konto osobiste i wypłaty w bankomacie za 0 zł.

Jego jedyną wadą jest brak przelewów natychmiastowych, ale trzy sesje na dobę powinny zaspokoić oczekiwania nawet wymagających pod tym względem klientów.

 

Co oferuje program All inclusive? Oczywiście wszystkie opcje, jakie mają programy LIGHT  i SMART, ale także:

 • wszystkie usługi dodatkowe są dostępne – 0 zł,
 • wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego – 1,5 % (złotówkowe) oraz 1 % (euro) – również bez limitu.

 

Konto walutowe w Aion

 

Wyjeżdżasz za granicę, kupujesz rzeczy na platformach zakupowych w euro lub dolarach, a może otrzymujesz przelewy od rodziny spoza Polski? Jeżeli tak, to konto walutowe w Aion banku jest Ci niezbędne. Obsługuje ono cztery podstawowe waluty, jak: euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Odbieranie i wysyłanie przelewów w tych walutach jest bezprowizyjne, a dzięki karcie (zarówno w wersji cyfrowej, jak i fizycznej) możesz wypłacać środki za granicą bez opłat na całym Świecie.

Aion vs. Zen i Revolut  – wiele wskazuje na to, że klienci Aion banku beda mniej zainteresowani dobrymi bądź, co bądź rozwiązaniami fintechowymi oferującymi płatności za granicą bez opłat lub przy minimalnej marży. Aion nie stanowi dla nich wprost konkurencji, ponieważ nie zabierze wszystkim bankom klientów, ale ci, którzy do niego trafią otrzymają podobne możliwości w ramach konta osobistego bez dodatkowych opłat.

 

Aion Globalne Inwestycje

 

Marzyliście kiedyś by inwestować na całym świecie? Z Aion bankiem to możliwe, dla swoich klientów przygotował on specjalną platformę inwestycyjną Aion Globalne inwestycje. Dostęp do niej ma każdy, kto zgłosi chęć i wypełni krótka ankietę profilującą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom niemal każdy będzie mógł inwestować swoje środki w fundusze i inne instrumenty o charakterze globalnym.

Hitem i fundamentem Aion Globalne Inwestycje jest brak opłat za obsługę i prowizji za zakup lub sprzedaż poszczególnych instrumentów finansowych.

Jedynie w programie LIGHT  dostęp do AGI wynosi 19,99 zł/mies., a już w SMART i oczywiście All-inclusive jest bezpłatne.

 

Pożyczka w Aion banku

 

Każdy bank przechowuje, ale i pożycza pieniądze. Nie inaczej jest w przypadku Aion banku. Pożyczka gotówkowa dostępna jest nawet do 30 minut, wyłącznie w procesie zdalnym od 500 do nawet 50 000 zł!

Kolejne novum, to brak prowizji od klientów Aion banku w przypadku pożyczki do 5 500 zł!

 

Czy Aion bank jest dobrym rozwiązaniem?

 

Oferta Aion banku jest dedykowana dla osób nowocześnie myślących i oczekujących od banku więcej, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Zdecydowanie jest to najnowocześniejsza instytucja bankowa w Polsce dla klienta średniej klasy. Zresztą w ten target ten bank celuje. Jego oferta będzie rozbudowana jeszcze o propozycję dla biznesu, ale na to trzeba chwilę poczekać. Obecnie Aion bank nie ma konkurencji pod kątem nowoczesnych rozwiązań i szybkiej obsługi klienta od pierwszego dnia!