Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego, banki badają zdolność kredytową, jak również analizują raport BIK. Każdy bank ma nieco inną politykę udzielania kredytów. Jako konsumenci – kredytobiorcy mamy wpływ na niektóre czynniki, ważne dla banku podczas wystawiania decyzji kredytowej. Stosując poniższe sposoby możemy poprawić swoją zdolność kredytową i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie atrakcyjnego finansowania.

 

kredyt kielce

 

  1. Zrezygnuj z limitów w rachunku i z kart kredytowych.

Trzeba wiedzieć, że wszelkie limity na kartach oraz debety na rachunkach osobistych są przez banki widziane jako zadłużenie, nawet jeśli nigdy nie było z nich korzystane. Banki zakładają, że jeżeli klient ma dostępne środki, może je w każdym momencie wykorzystać, bardziej się zadłużając. Jeżeli nie korzystasz z karty kredytowej – oddaj ją do banku. Jeżeli planujesz wziąć kredyt w banku – najlepiej również pozamykać debety na koncie. To wszystko na pewno znacznie poprawi naszą zdolność kredytową.

  1. Zrezygnuj z szybkich pożyczek

Jeśli planujesz wzięcie kredytu na wysoką kwotę – trzeba przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej. Warto przejrzeć swoje zobowiązania pod kątem ich wielkości jak również terminów ostatecznej spłaty. Każde zaciągnięte zobowiązanie które trwa – obniża zdolność kredytową. W czasie w którym będziemy starać się o kredyt postarajmy się też aby nie kupować nic na raty.

  1. Nie pytaj za dużo

Każde z zapytań, które zostało złożone do banku jest odnotowywane w raporcie BIK. Każde takie zapytanie zmniejsza naszą ocenę punktową w BIK. Składając zapytania w banku – składajmy tylko w takich w których jest największe prawdopodobieństwo uzyskania finansowania.

  1. Zbadaj swój BIK

Raz na jakiś czas warto pobrać raport z BIK na własny temat. W raporcie są wszystkie informacje odnośnie naszego finansowania. Jeśli mamy jakieś zamknięte kredyty, które nie były rzetelnie spłacane – możemy ubiegać się w banku w którym to miało miejsce o wykreślenie takiego wpisu.

  1. Zawsze płać na czas

Największy wpływ na zdolność kredytową ma nasza rzetelność w regulowaniu zobowiązań. Jeśli każdą ratę płaciliśmy w terminie i nie dopuściliśmy się opóźnienia 30 dniowego to będzie to bardzo dobrze widziane przez bank.

  1. Buduj historię kredytową.

Jeśli nigdy nie mieliśmy żadnego kredytu – nie mamy historii kredytowej i dla banku jesteśmy zagadką. Bank nie wie jak będziemy spłacać kredyt w przyszłości. W takiej sytuacji warto przed zaciągnięciem kredytu wziąć jakąś małą rzecz na raty i sumiennie go spłacić. Zbuduje to pozytywną historię kredytową ukazując nas jako solidnego płatnika.

  1. A może współkredytobiorca?

W niektórych przypadkach zaciągnięcie kredytu jest możliwe wyłącznie z współkredytobiorcą, którym może być rodzic, brat czy mąż. Takie rozwiązanie może poprawić zdolność kredytową (o ile współkredytobiorca ma pozytywną historię kredytową). Jest to również dużo lepsze zabezpieczenie dla banku.

  1. Pomyśl o konsolidacji

Jeśli masz w tym momencie już kilka kredytów możesz pomyśleć o ich konsolidacji. Wydłużenie okresu spłaty będzie w finalnym rozrachunku trochę droższe, ale również dzięki temu nasze miesięczne zobowiązania się zmniejszą co przełoży się na większą zdolność kredytową.

  1. Skorzystaj z wiedzy niezależnego doradcy kredytowego.

W bankach pracują sprzedawcy, których nazywa się doradcami klienta, lecz z doradcami nie mają nic wspólnego. Mają tylko jeden cel – sprzedać kredyt. Niezależny doradca kredytowy będzie chciał zbadać Twoją sytuację kredytową, porównać fachowym okiem dostępne oferty i dobrać najlepsze rozwiązanie.