4 największych błędów właścicieli firm we współpracy z bankami, które mogą doprowadzić ich do bankructwa.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą z pewnością wiesz, że trudno jest prowadzić działalność gospodarczą bez kredytu. Kredyt jest narzędziem dzięki któremu możesz znacznie szybciej można rozwinąć skrzydła ale często wzięty na wyrost może doprowadzić nawet do bankructwa. Doradzając klientom prowadzącym firmy często spotykam się z nieumiejętnym doborem źródła finansowania. Często trafiają także do mnie klienci, którzy są przekredytowani.

Często klient trafia do doradcy finansowego za późno aby można było cokolwiek naprawić.

kredyty błędy

Najczęstsze przypadki które są źródłem problemów finansowych i powinieneś ich unikać to:

  1. Zaciąganie kredytów obrotowych w nadmiernej ilości. Pamiętaj o tym, że są to kredyt krótkoterminowe. I często bywa, że bank nie przedłuża takiego kredytu po roku albo dwóch i stawia go w stan natychmiastowej wymagalności – praktycznie z dnia na dzień. Często tak się dzieje bo klient nie robi wymaganych obrotów na  jakie zadeklarował w umowie kredytowej. Nigdy nie doprowadź do sytuacji aby wartość przyznanych limitów w rachunku bieżącym nie przekroczyła jedno lub dwukrotności obrotów na koncie w skali miesiąca.
  2. Niedoszacowanie inwestycji – jeżeli kalkulujesz koszt wykonania inwestycji niedoszacowanie często bywa źródłem problemów. Nieskończona inwestycja będzie generowała koszty ale nie zacznie przynosić przychodów do póki nie zostanie uruchomiona. Większość banków posiad w swej ofercie kredyty dziesięcioletnie. W czasach gdzie sytuacja gospodarcza nie jest dobra warto korzystać z rozwiązań banków, które posiadają w swojej ofercie kredyty 15-letnie i dłuższe aby nie doprowadzić do problemów finansowych wynikających z braku płynności finansowej.
  3. Nie korzystanie przez klientów z kredytów zabezpieczonych na nieruchomości mimo, że posiadają oni takie zabezpieczenia. Pamiętaj, że kredyt zabezpieczony często jest tańszy i może zostać udzielony na dłużej. Dzięki wykorzystaniu zabezpieczeń jakie posiadasz może dużo zaoszczędzić dzięki czemu kredyty spłacisz szybciej.
  4. Opóźnienia w spłacie kredytów często blokują możliwość wzięcia kredytu kiedy jest naprawdę potrzebny. Często spotykam klientów, którzy nie dbają o to. Niepotrzebnie robią sobie krzywdę. Często pomagam klientom pozbywania się „złych” wpisów ale jest to sprawa kosztowna i często problematyczna.